Slabozrací a nevidomí vyvracejí omyly a mýty o životě ve tmě. V rámci Mezinárodního dne nevidomých v České Lípě předvedli ukázky slepeckých dovedností.
Český rozhlas
Mezi ně patřila třeba orientace při chůzi, spolupráce se slepeckým psem nebo i běžné práce v kuchyni.
Zuzana DUCHOŇOVÁ, nevidomá:
v té kuchyni musí být všechno na svém místě a hlavně kuchyň člověk musí znát.
Jmenuje se to hladinka a je to věcička, právě když se nalejvá voda do, do nějakýho hrnku, aby nemusel dávat prst přes hranu hrnku, aby nevidomý poznal, že se nalejvá voda.
redaktor:
Vysvětluje při nalévání vody do hrnečku nevidomá Zuzana Duchoňová. Nevidomí a slabozrací zvládají s nejrůznějšími pomůckami běžné domácí činnosti. Jana Řehořková ukazuje i plastový rámeček, pomocí kterého si mimo jiné určí hodnotu bankovek.
Jana ŘEHOŘKOVÁ, :Bankovky se poznávaj těžko, na to je dobrá ta šablonka.
Ale potom musíte do peněženky si to už rozdělit. Není to o tom, že vám vrátěj v krámě a vy tam začnete tou šablonkou…
redaktor:
Na těch bankovkách je špatně nahmatatelný.
Zuzana DUCHOŇOVÁ, :
Když je nová bankovka, tak poznáte, to se dá našahat. Jenomže málokdy dostanete do ruky úplně novou bankovku. Tahle ta už je taky ojetá. Tak si takhle strčím do toho účka, bankovku přeložím, přes tu bankovku, protože je relativně slabej ten papír, nahmatám ty čárky, který tam jsou vyražený, další čárka je stovka, další čárka je dvoustovka, třetí čárka je pětistovka, bankovka mi nedošahuje na čtvrtou čárku, tím pádem vím, že je to pětistovková bankovka.
redaktor:
Oni mají na obojcích rolničky?
Roman VANĚK, nevidomý:
Rolničky, je to kvůli tomu, že když pes, psi běhaj, takhle to cinká a my je vlastně slyšíme z dálky, kde se couraj, kde jsou a kde běží.
redaktor:
Podle nevidomého Romana Vaňka se s vodícím psem výrazně mění i možnost pohybu venku.
Roman VANĚK, nevidomý:
Nevidomýmu člověku, který vlastně dostane psa, se změní i život, jo. Je, ten nevidomý člověk s tím psem je svobodnější, jde ven, sebere se, nemusí doma čekat na někoho z rodiny, přijde z práce. Ne, fakt s tím psem jdete a nesmíte mít strach, no.
Nevidomí a slabozrací mají i své speciální hry, jako je například obdoba stolního tenisu s ozvučeným míčkem.
Roman VANĚK, nevidomý:
Já to slyšel, že to letí, už jsem se připravil, a nikdy nevíte, kde ten míč se vlastně odrazí, Naše aktivity taky jsou třeba hraní bowlingu, máme plavání, zkusili jsme si horolezeckou stěnu, jezdíme na koni, jezdili jsme na čtyřkolce, pak jsme měli ještě tandemový kolo, jezdíme na kole taky. No, a mým velkým snem je zkusit si tandemový seskok s padákem. Žijeme normálně a žijeme jako každý vidící člověk, žijeme normální život a nic si z toho neděláme, že nic nevidíme.
Český rozhlas
Přidejte odpověď