Neobyčejné nočníky prospějí dobré věci

Musí to být krásný pocit. Jednoho dne se otočit zpět a podívat se, co po nás zůstalo, čím jsme přispěli, co jsme udělali pro ostatní. Dobrý pocit ze svých činů určitě musí mít manželé Sedláčkovi, kteří pořádají naprosto unikátní dražbu ručně malovaných nočníků, do jejichž tvorby se zapojilo 30 osobností z oblasti kultury a veřejného života.

Výtěžek 315 000 Kč poputuje na účet Nadačního fondu Mathilda, jehož patronkou je Mathilda Nostitzová, která byla na dražbě osobně přítomna, a pomáhá lidem se zrakovým postižením, nevidomým a věnuje se i výcviku slepeckých psů. »Jsem moc ráda, že nám je umožněno podnikat velké množství akcí, které chod naší nadace podporují. Paní Renáta Sedláčková měla úžasný nápad. Mohu jí jen děkovat. Jsem vděčna každému, kdo nám pomáhá pomáhat,« uvedla Mathilda Nostitzová.

Na začátku léta se Muzeum historických nočníků a toalet (www.muzeumnocniku.cz) spojilo s vybranými osobnostmi, které dostaly bílý porcelánový nočník, barvy a zadání bylo jasné: jakkoliv se kreativně na nočníku podepsat a připravit ho na budoucí charitativní dražbu. Výsledky jsou různorodé, někteří sebrali veškerou svou schopnost a dali si na své tvorbě opravdu záležet, někteří pojali dílo spíš s humorem. Zkrátka každý činil tak, jak dovedl, a to s přístupem sobě vlastním.

Cukrářka Markéta Krajčovičová pojala tvorbu tak, jak to umí nejlépe. Jakoby pekla dort. A její dílo přesně tak vypadá – je sladké, k nakousnutí, něžné a dívčí. »Jediný rozdíl je asi v tom, že jsem nočník nemusela péct. Když vymýšlím například svatební dort, vždy si nejdřív namaluji skicu. A stejně tak jsem to udělala, když jsem přemýšlela nad zdobením nočníku. Chtěla jsem, aby bylo již na první pohled vidět, že ho vytvářel člověk, který má vztah ke sladkému,« popsala postup své práce umělecká cukrářka. Ač je Petr Jákl silný jak hora a při pohledu na něj si každý představí spíš terminátora než rozkvetlou jarní louku, jeho dílo je ztělesněním spíš druhé představy. Společně se svými dětmi totiž na nočník namaloval barevný podmořský svět. »Maloval jsem společně s dětma. Romča nám taky pomáhala, ale spíš u toho vařila nedělní oběd. Sofinka namalovala rybku a Elinka medúzu. Já je u toho jen režíroval,« nechal se slyšet Per Jákl.

Sbírka Muzea historických nočníků a toalet obsahuje zhruba 2000 exponátů a je největší svého druhu na světě. K vidění jsou nočníky různých tvarů, užití i materiálů a to od obyčejných po nádherné a cenné skvosty s vlastní historií. Mezi nejvzácnější patří například nočník vyrobený pro Napoleona Bonaparte, Lincolnovu ložnici v Bílém domě, Titanic, čínského císaře Čchie-lunga a další.

Marcela ŠPIČKOVÁ, Roman JANOUCH a Helena KOČOVÁ
Haló noviny

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.