Neslyšící na autodromu v Sosnové testovali řidičské dovednosti i hranice svých možností

Ve znakovém jazyce se o uplynulé neděli hovořilo na trati autodromu v Sosnové.

Sosnová, Mladá Boleslav – Během jízdy je nerozptyluje zvuk rádia, ruch silnice ani telefon a paradoxně i přes svůj handicap možná právě proto patří mezi řidiče, kteří jízdou nejméně ohrožují silniční provoz.
„Troufám si říci, že mají periferní vidění a vnímají věci, kterých si běžný zdravý řidič všimne až daleko později,“ říká František Pavlíček, zástupce Základní organizace neslyšících z Mladé Boleslavi, jejíž členové si o uplynulém víkendu měli možnost otestovat své řidičské schopnosti na autodromu v Sosnové.

Pomohla Škoda

Konkrétně kurzu bezpečné jízdy a školy smyku se zúčastnila skupina patnácti sluchově postižených. Mladoboleslavská organizace, kterou zaštiťuje Svaz neslyšících a nedoslýchavých České republiky získala pro uspořádání jindy finančně nákladného kurzu podporu od automobilky Škoda.
„Slyšící mají jednodušší přístup k informacím, mohou navštívit propagační akce, vyzkoušet si chování vozidla v různých situacích, u neslyšících je to ale kvůli komunikační bariéře složité, a tak jsme rádi, že nám vyšli vstříc,“ vysvětlil Pavlíček.

Testovali nástrahy

Neslyšící si na autodromu v Sosnové ověřili svoje řidičské schopnosti za nejrůznějších silničních podmínek, které velmi dobře simuluje zkušební okruh. Pod vedením zkušených instruktorů se účastníci vypořádávali s nástrahami, které může řidičům připravit počasí.
„Když se vůz dostane do smyku intenzivním brzděním na mokrém povrchu, blátě nebo na náledí, je dobré být na takovou situaci alespoň trochu připravený. Správné reakce mohou tak zachránit mnoho,“ upozornil zástupce mladoboleslavské organizace pro neslyšící.
Ne každý podle něj již ve své řidičské kariéře řešil krizovou situaci za reálného provozu. „Sluchově postižení se musí spoléhat především na svůj zrak a tím musí kontrolovat situaci kolem vozu. Kurz bezpečné jízdy důkladně prověřil nejen reakce neslyšících řidičů na změnu jízdních podmínek, ale i jejich čtyřkolové miláčky,“ doplnil Pavlíček.
Kurzy bezpečné jízdy se v Sosnové konají pravidelně. Zdravotně postižení hosté však byli výjimkou i pro samotné instruktory. Během kurzu totiž prostřednictvím vysílačky nehovořili přímo s řidičem, ale jeho tlumočníkem, který informace dál předával pomocí znakového jazyka.

„Absolvováním kurzu řidič získává větší jistotu při řízení, a zároveň se tak zvyšuje bezpečnost na našich silnicích. I tady platí „těžko na cvičišti, lehko na bojišti.“ A při kurzu pro neslyšící to platilo dvojnásob.“
František Pavlíček

ADÉLA VACHTOVÁ
Českolipský deník
http://www.ceskolipsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.