Komu pojišťovna hradí kontaktní čočky

foto: PublicDomainFile

OTÁZKA: Hradí VZP kontaktní čočky? Jsem krátkozraký a chtěl bych kvůli sportu místo brýlí kontaktní čočky, takže by mě zajímalo, jestli uhradí alespoň nějakou částku, podobně jako za brýle.

foto: PublicDomainFile

ODPOVĚĎ:

Stručně by se dalo odpovědět, že zdravotní pojišťovna neuhradí kontaktní čočky pacientovi s běžnou krátkozrakostí, který se rozhodne nenosit z nějakého důvodu brýle a chce kontaktní čočky. Ze zdravotního pojištění se hradí zdravotní pomůcka kompenzující dotyčnou vadu, a to v provedení nejméně ekonomicky náročném v závislosti na míře a závažnosti zdravotního postižení. K plné kompenzaci běžné krátkozrakosti slouží brýle, resp. brýlové čočky. Ty pojišťovna hradí v základním provedení plně a částku 150 Kč dostanete na obruby. Na nadstandardní brýlové čočky stejně jako na dražší obroučky si sice musíte doplácet, pokud však požadujete základní provedení brýlí odpovídající předpisu na poukazu, bez jakéhokoliv doplatku, je smluvní oční optika povinna takovéto brýle zhotovit.

A komu tedy pojišťovna kontaktní čočky hradí? To stanoví přímo zákon o veřejném zdravotním pojištění v příloze č. 3 – Seznam zdravotnických prostředků. Na základě předpisu na poukaz, vystaveného oftalmologem, se hradí z veřejného zdravotního pojištění kontaktní čočky v dále uvedených případech, kdy je to indikované ze zdravotních důvodů.

Měkké kontaktní čočky jsou plně hrazeny v případě, že má pacient některou z těchto očních vad:

  • refrakční vada nad +-10 dioptrií,

  • afakie alespoň u jednoho oka (stav, kdy v oku chybí oční čočka z důvodu vrozené vady nebo následkem úrazu či operace),

  • astigmatismus irregularis (refrakční vada způsobená nepravidelným tvarem rohovky),

  • anizometropie 3 dioptrie a více (refrakční vada u obou očí není stejná a rozdíl je větší než 3 dioptrie).

Beze změny korekce se hradí měkké kontaktní čočky maximálně 2x za rok pro pojištěnce do 15 let, maximálně 1x za rok u pojištěnců od 15 let.

Tvrdé kontaktní čočky jsou plně hrazeny pro keratokonus (kuželovité vyklenutí rohovky) nebo astigmatismus irregularis, do 15 let rovněž u afakie. Beze změny korekce se hradí maximálně 2x za rok pro pojištěnce do 15 let, maximálně 1x za 2 roky od 15 let. Předpis podléhá předchozímu schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny.

Kontaktní čočky stenopeické, barevné nebo terapeutické se plně hradí při závažném onemocnění rohovky, duhovky nebo jejich kombinaci, kdy je třeba regulovat např. přístup světla do oka. Beze změny korekce se hradí maximálně 2x za rok pro pojištěnce do 15 let, maximálně 1x za rok od 15 let. Předpis rovněž podléhá předchozímu schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny.

V ostatních případech zdravotní pojišťovna kontaktní čočky nehradí a klient si je platí plně sám. I tak je však vhodné obrátit se na očního lékaře nebo optometristu. U dětí a mladistvých do 15 let kontaktní čočky dokonce patří v souladu s platnou legislativou mezi zdravotnické prostředky, které mohou ohrozit zdraví člověka, jestliže se používají bez dozoru lékaře, a mohou být proto vydány pouze na poukaz.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.