
Za uplynulých 10 let kleslo riziko úmrtí pacientů s cukrovkou o 30 procent. Informace zveřejnila diabetická asociace.
Méně lidí, kteří cukrovku léčí tabletkami, podle ní umírá na komplikace, jako jsou amputace nohou, srdeční infarkty, mozkové mrtvice nebo selhání ledvin.
„Jsme přesvědčeni, že je to zlepšením úrovně péče. Jednak zavádění nových léků, větší využití léků, které ovlivňují tuky v krvi, a samozřejmě důsledná léčba vysokého tlaku,“ říká prezident asociace Milan Kvapil.
Lékaři stále častěji předepisují moderní léky, přestože jsou až desetkrát dražší než klasická léčba. Tento přístup je pro pacienty bezpečnější a oddaluje komplikace, kvůli kterým musí cukrovkáři do nemocnice.
Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna má zhruba 750 tisíc diabetiků z toho asi 50 tisíc lidí bere právě moderní léky. Podle náměstka ředitele pojišťovny Petra Hoňka bude pacientů s novou léčbou přibývat.
„Postupně se počty budou zvyšovat, souvisí to i s vyšším počtem diagnostikovaného diabetu a s postupně nižší cenou preparátů.“
Za posledních 20 let stoupl jejich počet o 70 procent a dnes je jich zhruba jeden milion. Podle odhadů Diabetické asociace jejich léčba ročně stojí až 25 miliard korun, dalších 10 miliard pak jde na invalidní důchody.
Konec injekcí pro diabetiky? Brněnští vědci pracují na inhalační formě inzulínu.
V Británii rekordně stoupl počet lidí s cukrovkou. Pro zdravotnictví je to finanční zátěž.
Díky novým lékům vylučují diabetici cukr močí. Pojišťovny je ale nehradí všem.
Cukrovka přibývá u stále mladších lidí. Jedinou prevencí je zdravý životní styl. S cukrovkou se léčí 8 procent populace, další tisíce lidí o své nemoci neví
www.rozhlas.cz
Přidejte odpověď