Důchodci si příští rok polepší na základě zákona v průměru jen o 40 korun, proto se koalice rozhodla o navýšení jednorázového příspěvku z 600 korun na 900 korun.
ilustrační foto: Jari / MorgueFile
Důchodci by je měli dostat až v únoru příštího roku, původně se počítalo s prosincovým termínem.
Důchody se v Česku zvyšují pravidelně k 1. lednu, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Inflace je přitom v letošním roce velmi nízká. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) původně navrhovala přidat důchodcům víc, než nařizuje zákon. Od ledna si měli podle plánu přilepšit v průměru o 205 korun, tedy o 1,8 procenta. Koaliční politici se nakonec dohodli, že se penze příští rok upraví podle zákonných pravidel, ale k tomu měli důchodci a důchodkyně dostat před Vánocemi jednorázový příplatek 600 korun.
Rychlé schválení tohoto návrhu nyní pravicová opozice ve sněmovně zablokovala. „Jelikož opozice nedovolila projednat to ve zrychleném režimu, tak to jednorázové navýšení dostanou důchodci v únoru příštího roku,“ uvedla ministryně.
Navýšení je podle ní dojednáno i s ministerstvem financí. Koalice je promítne do stávajícího návrhu, který je ve sněmovně. Navýšení o 300 korun znamená zvýšení nákladů ze státního rozpočtu o 0,85 miliardy korun, celkově tak vláda na růst penzí v roce 2016 vyčlení 3,85 miliardy korun. Původní návrh ministerstva počítal s navýšením prostředků na důchody o 5,5 miliardy korun.
Zároveň Marksová oznámila, že navrhne vládě, aby kabinet mohl zvyšovat důchody i nad ustanovení zákona, pokud se ukáže, že ukazatele pro výpočet důchodů budou nízké.
Průměrný plný starobní důchod loni vzrostl podle údajů ve státním závěrečném účtu o 104 na 10 714 korun. Česká správa sociálního zabezpečení zajišťovala výplatu 2,4 milionu plných starobních důchodů a zhruba 17 tisíc poměrných důchodů.
Přidejte odpověď