Parkinsona odhalí analýza řeči i písma

Významnou pomocí pro neurochirurgy začínají být výsledky práce Laboratoře analýzy onemocnění mozku Vysokého učení technického v Brně.

Šest let se tam zabývají výzkumem neinvazivní analýzy neurologických onemocnění. Především Parkinsonovy nemoci, kterou poznají rozborem řeči i písma v počítačovém systému. Pro medicínu je zásadní automatizovaná diagnóza a odhad progrese.
„Parkinsonovu chorobu jsme schopni diagnostikovat z devadesáti procent, přičemž stanovujeme stadium od úplného počátku až do těžké formy,“ uvedl před novináři vedoucí laboratoře Jiří Mekyska.
Ucelené systémy dodávají z brněnské laboratoře nemocnicím a výzkumným týmům ve Španělsku, Izraeli, Francii i v České republice, ostatně testovali ve spolupráci s Fakultní nemocnicí u svaté Anny (FNUSA) v Brně, která poskytla pacienty. Diagnostika touto metodou není zatím u nás rozšířena, technici se snaží kontaktovat neurology v rámci projektů i společných výzkumů. Vědci z laboratoře zdůrazňují, že nenahrazují práci lékařů, poskytují však rychlé, levné, neinvazivní a především objektivní metody.
Při diagnostikování parkinsona v laboratoři využívají toho, že u většiny pacientů lze pozorovat poruchu řeči. Mluví potichu, monotónně, s narušenou artikulací i plynulostí řeči, zhoršuje se i kvalita hlasu.
Počítačový systém, který právě na základě rozboru řeči dokáže automaticky diagnostikovat Parkinsonovu nemoc, vyvinuli ve spolupráci se skupinou Aplikované neurovědy CEITEC (anglická zkratka pro Středoevropský technologický institut) Ireny Rektorové z FNUSA. Systém lze již využít i při odhadování míry postižení či zhoršení poznávacích funkcí, stejně jako ke sledování progrese nemoci a účinnosti léčby.

Technika odhalí nemoc již při krátkém slovním projevu. Podle Mekysky to neurologům šetří čas i peníze. „Důležitá je možnost odhadu stádia nemoci, protože i když není parkinson vyléčitelný, existují možnosti k utlumení a zpomalení průběhu,“ zdůraznil šéf laboratoře.
Zároveň s řečí vědecký tým úspěšně analyzuje psané písmo i kresbu. Technika podle rukopisu snímá i pohyb pera mezi slovy, odhalí příliš dlouhé pauzy, nejistotu. Kvantifikuje různé klinické příznaky a odhadne progresi nemoci.
V laboratoři se zabývají rovněž neinvazivní elektrofyziologickou léčbou řeči při Parkinsonově chorobě. Nad určitou část mozku se přikládá speciální cívka, která silným magnetickým polem vyvolává elektrický potenciál. Analyzují také pacienty s Alzheimerovou nemocí a diagnostikují poruchy polykání, které někdy vedou až k selhání organismu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.