Poskytovatelé sociálních služeb v Břeclavi se bojí, že skončí. Kvůli penězům

ilustrační foto: atp_tyreseus Flickr.com

Vzrušená debata provázela pondělní hlasování břeclavských zastupitelů 
o podobě minimální sítě sociálních služeb ve městě pro příští rok. Přišli sluchově postižení i další příjemci těchto služeb. Z obavy, co je čeká.

ilustrační foto: atp_tyreseus Flickr.com

 

Přechod agendy z ministerstva práce a sociálních věcí na kraje totiž znamená velké změny v přerozdělování dotací. „Kraj nutí obce, aby se jasně a rychle vyjádřily, jaké sociální služby potřebují a jaké ne. Bude to daleko tvrdší než to bylo. Každý bude muset obhájit svoji potřebnost,“ uvedl místostarosta města Jaroslav Válka (ČSSD).

Břeclavští radní se nakonec rozhodli ze škály zhruba dvou desítek organizací plně podpořit jen Remedii a charitu, kterým zvedli příspěvek v součtu o dva miliony korun. Naproti tomu břeclavské TyfloCentrum pro nevidomé, spolek neslyšících a IQ Roma servis se musejí pro příští rok spokojit od města shodně jen s dvaceti tisíci. „Pokud nás nepodpoří kraj, nebude možné tuto službu dále provozovat,“ reagovala na zastupitelstvu sociální pracovnice TyfloCentra Elena Výtisková.

Podepisují petici

Obavy o přežití vyjádřil také spolek neslyšících, který za za zachování sociálních služeb pro neslyšící dokonce zorganizoval v Břeclavi petici. Včera na ní bylo 175 podpisů. „Město by mělo být garantem toho, aby tyto služby nešly do kytek,“ zastal se menších poskytovatelů sociálních služeb opoziční zastupitel Jakub Matuška (Mladí a Neklidní).

Přidal se i Luboš Krátký 
z ODS. „Překvapilo mě, že dvěma organizacím navyšujeme příspěvek o sto procent. Myslím, že na ty menší se zapomíná,“ zmínil v diskuzi.

Přímo na charitu pak zacílila svou kritiku zastupitelka za KSČM Adriana Lehutová. „Nechápu, proč město podporuje ty, kteří mají možnost získat peníze u svých mateřských organizací,“ argumentovala s odkazem na díky restitucím bohatou církev.

Válka ale takové úvahy odmítl. „Rozhodli jsme se podpořit ty služby, které ve městě a blízkých obcích nejvíce potřebujeme a nejsme schopní je nahradit. Například pečovatelskou službu, která pomáhá řadě rodin,“ objasnil výběr Remedie a charity,

V případě Tyflocentra, spolku neslyšících a IQ Roma servisu podle něj dalo město kraji svým hodnocením jasně najevo, že tyto služby považuje rovněž za potřebné. „Nicméně rozhodli jsme se je nespolufinancovat v plné výši,“ doplnil Válka. Právě z toho pramení obavy těchto organizací, že přijdou o peněžní podporu kraje. Podmínky totiž nejsou zcela jasné.

Krajské zastupitelstvo bude o materiálu z Břeclavi hlasovat už ve čtvrtek. Zastupitelé města ho totiž nakonec schválili. „Kdyby neprošel, znamenalo by to stop financování sociálních služeb ve městě a okolí,“ oddechl si místostarosta.

Michal Šupálek
Břeclavský deník
http://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/poskytovatele-socialnich-sluzeb-v-breclavi-se-boji-ze-skonci-kvuli-penezum-20150916.html

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.