Nebojte se nás zaměstnat, vzkazují lidé s postižením

Už je tomu rok, co se občanské sdružení Vrátka věnuje realizaci projektu s názvem „Nebojte se nás zaměstnat!“, který je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci evropských fondů.

Třebíč – Projekt se, stejně jako celý spolek, zaměřuje na ochranu lidských práv a obranu proti diskriminaci, kterou zažívají osoby se zdravotním postižením. Ano, i lidé s hendikepem chtějí žít normální život, stejně jako zdraví lidé. A proč taky ne? Mít rodinu, pracovat, bavit se, učit se novým věcem, mít možnost věnovat se svým zálibám je nezadatelným právem každého člověka.

Jednou z hlavních aktivit projektu je provoz internetové poradny, která je otevřena pro všechny cílové skupiny – zaměstnavatele, OZP, zaměstnance, neziskové organizace. V životě člověka nastanou občas chvíle, kdy si neví rady a nemá odvahu se jít zeptat přímo na některý úřad. Nebo neví, na který se obrátit a kde hledat účinnou pomoc. V případě, že se dostanete do podobné situace vy nebo někdo z vašich známých, neváhejte a obraťte se na naši poradnu! Ať už jde o obecné informace nebo o nějaké konkrétní dotazy, rádi pomůžeme! Nevíte-li si rady, na jaký příspěvek máte nárok, o co můžete žádat, jaké to je zaměstnávat osobu s hendikepem, pak je tu poradna právě pro vás. Využít můžete naši internetovou poradnu, poradenský e-mail, telefonní linku či osobní konzultaci v sídle naší organizace.

Další stěžejní aktivitou projektu je pořádání kurzů. Nabízíme dva druhy kurzu: kurz „Sociálně právní minimum“, při kterém účastníci získají nové znalosti a novinky o změnách v zaměstnávání hendikepovaných. Absolvováním kurzu si účastníci – zaměstnanci firem poskytovatelů sociálních služeb splní povinné vzdělávání v rámci svojí profese.
Druhým kurzem, který nabízíme, je „Bilanční diagnostika“. Ten je určen především pro osoby s různým stupněm invalidního důchodu. Díky kurzu se účastníci naučí novým dovednostem, které využijí při hledání nového zaměstnání např. sepsání životopisu či motivačního dopisu. Navázali jsme spolupráci například s třebíčským stacionářem Úsměv, kde byl kurs úspěšně realizován a absolvovali jej i klienti s vyšším stupněm invalidního důchodu.

Díky projektu“ Nebojte se nás zaměstnat!“ jsme vytvořili v našich provozovnách další tři pracovní místa pro osoby se zdravotním postižením.

Pro širokou veřejnost nabízíme workshopy, při kterých dochází k integraci hendikepovaných mezi zdravé lidi. Jedná se o společnou aktivitu v podobě rukodělného kurzu. Workshopů se účastní klienti třebíčských stacionářů či naši zaměstnanci a jejich partnery byli například osobní asistenti ze Soukromé střední odborné školy Vostrý. Dalším partnerem hendikepovaných mohou být třeba i zaměstnanci vaší firmy.

Projekt nezapomíná ani na středoškoláky, kteří se teprve na první zaměstnání připravují. Školám nabízíme besedu se sociálním zaměřením. Nikdo z nich neví, s kým bude v budoucnu sdílet pracoviště. Jde o nahlédnutí do problematiky zaměstnávání OZP, ale i o samotné seznámení s naší organizací.

– Jak nám to jde?

Vrátka zaměstnávají hendikepované v několika vlastních provozovnách. Jak nám to jde? Co se nám daří a co nás trápí? Co jsme se naučili a čím se můžeme pochlubit? To vše se můžete dozvědět a naše provozovny si můžete přijít prohlédnout v rámci aktivity nazvané „Den otevřených Vrátek“.

O projektu jsme promluvili s paní Danou, která se zúčastnila několika aktivit projektu.

– Dano, jak jste se o projektu dověděla?

Aktivně sleduji webové stránky sdružení, kde Vrátka sdílí své aktivity, kurzy, akce. Takže první zmínku o projektu jsem zaznamenala z webových stránek. Následně jsem pak četla článek v regionálním tisku.

– Jaký přínos pro Vás tento projekt má?

Jsem zdravotně znevýhodněná a nebaví mě jen sedět doma. Chci se taky bavit, poznávat nové lidi, pracovat. Pro zdravotně znevýhodněného člověka je velice těžké najít nějakou aktivitu, která by mu byla přizpůsobena a o možnosti zaměstnání radši snad ani nemluvím. Rozhodla jsem se tedy zapojit do projektu, zúčastnit se několika aktivit, které Vrátka nabízely a vůbec se celkově zajímat více o tuto organizaci.

– Zúčastnit se několika aktivit? Jaké jste tedy měla možnost vyzkoušet, v rámci projektu Nebojte se nás zaměstnat?

Zúčastnila jsem se sebepoznávacího kurzu, který mi umožnil poznat své silné a slabé stránky, nasbírat nové informace a zkušenosti, poznat nové lidi a najít mezi nimi nové přátele. S některými jsme i nadále v kontaktu. Už jen vyzkoušet si napsat životopis či motivační dopis hodnotím jako velice dobrou zkušenost, která se vám neztratí. Ráda se účastním i společných tvoření a besedování, která Vrátka realizuji pro osoby s handicapem. Společně se zdravými lidmi tvoříme různé výrobky, povídáme si. Najednou si člověk uvědomí, že na to není sám. Že spousta lidí má buď stejný nebo podobný problém, nebo kolikrát i daleko horší… a tak nějak se ten handicap snáší najednou lépe.

Pavla Kavanová
Třebíčský deník
http://www.trebicsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.