Raná péče v sedle

Středisko rané péče Havlíčkův Brod již třináct let pečuje o děti ohrožené ve zdravém vývoji, nebo zdravotně postižené od narození do maximálně sedmi let věku. Působí pod křídly Oblastní charity Havlíčkův Brod. Jednou z mnoha aktivit střediska je i hipoterapie, kterou využívají jeho klienti od dubna letošního roku.

Havlíčkův Brod – Hipoterapie je forma rehabilitace nebo psychoterapie. Pohyb těla koně při chůzi vysílá impulzy a ty se přes hřbet koně přenesou k člověku, co na něm sedí. Na koni se však při této terapii nemusí jen sedět. Člověk může i ležet nebo se opírat lokty. Tak dojdou impulzy až do mozku. Její účinky jsou tělesné, psychické i sociální.
Je určena pro děti předčasně narozené, s opožděným vývojem, s mentálním, tělesným či kombinovaným postižením, pro děti hyperaktivní, s poruchou soustředění a pozornosti a poruchou autistického spektra.

„Pro naše lekce jízdy na koni jsme si vybrali Džekův ranč ve Ždírci nad Doubravou, kam každý týden dojíždíme. Počet lekcí je individuální, ale šest lekcí je minimum. Je potřeba, aby to byl ucelený komplex rehabilitace,“ vysvětluje Irena Salaquardová, vedoucí Střediska rané péče Havlíčkův Brod.

„Hipoterapie je pro klienta poměrně fyzicky náročná, proto trvá ježdění vždy jen 15 až 20 minut. U většiny dětí začínáme v samostatném sedu, navodíme plynulou chůzi koně, a poté jezdíme i bez držení. Dále využíváme i opačného sedu nebo různých pomůcek,“ přibližuje průběh hipoterapie speciální pedagog Irena Salaquardová.

Maminka Jana, která se účastní hipoterapie pravidelně se svoji dcerou, si její účinky chválí: „Hipoterapie dceři moc pomáhá. První tři lekce proplakala, postupně se to zlepšovalo a teď nechce z koně slézt. Zlepšuje se nejen držení těla, ale začíná být i taková otevřenější. Dříve moc s cizími lidmi nekomunikovala, ale to se tady začíná měnit, což vítám.“

Hana Fikarová
Havlíčkobrodský deník
http://havlickobrodsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.