V Česku zůstává na konci prázdnin stále několik přírodních koupališť, kde je koupání buď přímo zakázáné nebo ho hygienici nedoporučují. Lidé ale budou mít o nadcházejícím teplém víkendu dost možností k osvěžení, protože většina vodních ploch je ke koupání vhodná.
Citlivější lidé by se ale po něm měli osprchovat, protože kvalita vody může být zhoršená i v místech, kde není koupání zakázáno, zjistila ČTK.
V Praze je už od začátku léta nejkvalitnější voda v Motole, Radotíně a Šárce, naopak čistotu vody v Hostivařské přehradě hodnotí hygienici jen třetím z pěti možných stupňů. Ve středních Čechách platí zákaz koupání v jezeře Ostrá na Nymbursku, vhodná ke koupání není ani lokalita Trhovky na Orlické přehradě a písník Bakov nad Jizerou.
Kvalita vody v nádrži Rozkoš v Královéhradeckém kraji se v uplynulých dnech částečně zlepšila a hygienici tam odvolali zákaz koupání. V nádrži však přetrvá zvýšená koncentrace sinic a chlorofylu. V sousedním Pardubickém kraji se sinice přemnožily v rybníku Rosnička na Svitavsku, koupání je tam zakázáno.
Spíše zhoršenou vodu mají přehrady, jezera a přírodní koupaliště v Libereckém kraji. Hygienici nadále označují za nevhodné ke koupání koupaliště v Zákupech a Chrastavě. V Ústeckém kraji je na tom podobně zatopený lom ve Varžově, kde se ve velkém vyskytují sinice a voda má vysoký obsah chlorofylu.
Zhoršená kvalita vody je také na většině koupališť v Karlovarském kraji. Zákaz koupání kvůli přemnožení sinic platí ve Velkém rybníku u Hroznětína, problémy má i největší koupaliště v kraji Michal u Sokolova, kde koupání brání pravděpodobný výskyt cerkárií. V Plzeňském kraji zakázali hygienici kvůli sinicím koupání v rybníku Hnačov, voda není vhodná ke koupání ani v rybníku Valcha a kvůli fekálnímu znečištění v plzeňském koupacím jezírku u přehrady České údolí.
Horší nebo špatnou kvalitu vykazují téměř všechna sledovaná koupaliště v jižních Čechách. Nevhodný ke koupání je Staňkovský rybník a Vojníkov u orlické nádrže. Na Vysočině nechali hygienici v platnosti zákaz koupání u přehrady Sedlice na Pelhřimovsku a u rybníka Sykovec na Žďársku. V Sedlici se sice voda po deštích trochu pročistila, ale hrozí tam riziko uvolňování toxinů ze sinic.
Kvůli cerkáriím, které mohou vyvolat zarudnutí kůže, vyrážku a intenzivní svědění, není vhodná ke koupání nádrž Brušperk v Moravskoslezském kraji. Rizikové je pro některé lidi i koupání v rybníku Bohušov na Bruntálsku, kde se po přechodném zlepšení opět objevily toxické sinice. Ve Zlínském kraji stále platí zákaz koupání ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel, důvodem je vysoký obsah sinic a chlorofylu.
Vodu vhodnou ke koupání mají všechna přírodní koupaliště v Jihomoravském kraji, bez problémů jsou také v Olomouckém kraji jezera Poděbrady a Plumlovská nádrž u Prostějova.
Přidejte odpověď