V Přibyslavi otevřou speciální třídu pro postižené děti

Speciální třída pro postižené a moderní výuka cizích jazyků. Hned s několika zajímavými projekty vstupuje do nového školního roku základní škola v Přibyslavi.

Přibyslav – „Speciální třída pro děti se středně těžkým a těžkým mentálním postižením bude vyučovat čtyři děti, dva prvňáky a dva páťáky, chlapce i dívku. Z toho jsou tři děti s těžkým postižením. Výuku zahájíme již prvního září. Ve třídě budou působit učitel – speciální pedagog a asistent pedagoga,“ informoval ředitel školy Petr Adam.

Podle ředitele není vůbec jednoduché takovou třídu otevřít. Téměř půl roku škole trvalo, než našla pedagoga s potřebnou specializací a praxí. Budoucí asistentka postižených školáků pracovala ve školní družině. „Vzdělávací program ve speciální třídě má zvláštní osnovy. Spojuje se dohromady až deset ročníků. Žáci se mohou vzdělávat třeba i deset let a víc. Některé z dětí, které se budou ve třídě vyučovat, jsou autisté,“ upřesnil ředitel.

Zvláštní učební program

Žáci ve speciální třídě se nebudou učit matematiku, češtinu a dějepis jako jejich vrstevníci v ostatních třídách, ale budou zvládat takové předměty, jako je rozumová výchova, pracovní výchova a další předměty. Nebudou dostávat ani klasické školní vysvědčení. „Cílem vzdělávacího procesu je naučit děti, jak se orientovat v běžném životě, dát jim pocit sebedůvěry a naučit je samostatnosti,“ vysvětlil ředitel s tím, že před otevřením speciální třídy bylo třeba změnit zřizovací listinu školy, získat různá povolení například od školské rady.

Navíc, podle ředitele Adama stihla základní škola v Přibyslavi otevřít speciální třídu takzvaně za pět minut dvanáct. „Ministerstvo školství má totiž v plánu do budoucna speciální školy zrušit. My bychom rádi speciální třídu ve škole udrželi, protože její existence pomáhá dětem handicapovaným i zdravým. Děti s postižením se učí orientovat v jiném světě, než na jaký jsou zvyklé a ostatní školáci se už od malička učí, že někteří jejich vrstevníci se od nich liší, ale to není důvodem se jich stranit, naopak, měli by jim pomáhat,“ konstatoval ředitel.

Speciální třída se nachází na stejné chodbě jako ředitelna, již nyní je vybavena novým nábytkem, sedacími polštáři a speciálním zařízením, jako je například logopedické zrcadlo.

ŠTĚPÁNKA SAADOUNI
Havlíčkobrodský deník
http://havlickobrodsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.