Dobrovolníky hledají marně

Přečíst knihu, popovídat si, zajít na procházku nebo do divadla. Obyvatelé domova Betlém v Kloboukách u Brna pro lidi s postižením chtějí trávit volný čas jako ostatní. Jsou však závislí na pomoci druhých.

Pracovníci klobouckého zařízení nemohou pokrýt potřeby každého a dobrovolníků je málo. Nedostatek ochotných lidí pomáhat ve volném čase trápí i další organizace na Břeclavsku.
Ve středisku Betlém dělají většinu potřebné práce příbuzní a pracovníci. Ve svém volném čase. Obyvatelům nejvíce chybí dobrovolníci, kteří by jim dělali společnost. „Snažíme se jim nabídnout činnosti a zážitky i mimo náš domov. To jsou akce náročné na zajištění pracovníků, neboť vozíčkáři potřebují doprovod jeden na jednoho,“ postěžovala si Jana Lexová z Betlému.
V poslední době se však v Kloboukách daří firemnímu dobrovolnictví, při kterém pomáhají skupiny kolegů z různých společností. Zpravidla při práci na zahradě. „Díky za ně. Vždy udělají spoustu práce, na kterounámnezbývá čas. Vymalují, natřou nebo něco vybourají,“ sdělila Lexová.
Pracovníci břeclavské Charity naopak každoročně shání lidi, kteří by vybírali peníze při pravidelných sbírkách. Hledání koledníků v každé ze 72 vesnic zaměstnává Janu Studýnkovou z charitního dobrovolnického centra už od listopadu. „Přemluvit lidi, aby šli poprvé, bývá problém. Většinou si však sbírku užijí a další rok se hlásí sami,“ uvedla. Aby organizace mohla fungovat, potřebují také lidi, kteří pomohou s administrativou.

Pomoc v nemocnici

V břeclavském centru pro rodinu Klubík chybí studenti a muži, kteří by věnovali část volného času tam, kde je potřeba. „Při organizaci našich akcí bychom využili mladé lidi. Klidně i studenty do osmnácti let. Občas také potřebujeme pověsit světla nebo sestavit poličky a chybí nám mužská ruka,“ reagovala Helena Famfrlová z rodinného centra.
Podle Lexové je jedním z důvodů nedostatku dobrovolníků v Kloboukách a okolních obcích vesnické prostředí. „Mladí lidé odjíždí na celý den za studiem do města a vrací se poměrně pozdě. Stejně tak jejich rodiče, kteří dojíždí za prací. Navíc lidi na vesnici zaměstnává starost o rodinný důma zahradu,“ vysvětlila.
Podle ní je lidem také nepříjemné pomáhat někomu, koho neznají. Do větší kampaně zaměřené na hledání dobrovolníků se Kloboučtí zatím nepustili. Zkoušeli internet a poptávku v církvi. Nyní zvažují větší propagaci. „Přemýšlíme nad letáčky, využitím sociální sítě nebo besedami ve školách,“ zmínila Lexová.
Část volného času věnuje klientům břeclavské Charity například Lenka Poláčková. Vybírá peníze, ale i oblečení nebo hračky. „Jsem odmalička založená k pomáhání druhým. Navíc mě to baví,“ vyprávěla žena z Kostic.
Studenti břeclavského gymnázia zpříjemňují dlouhé chvíle pacientům nemocnice. S nemocnými si povídají, hrají společenské hry nebo jim zajdou nakoupit. Neplacenou výpomoc vítají také pracovníci břeclavského IQ Roma servisu, kteří se starají o sociální začleňování, nebo klentnická organizace Srdce v domě pro lidi s mentálním postižením.

http://www.vlp.cz/ nase_deniky/ jizni_morava/ rovnost-breclav/ Zobrazit originální www stránku se zvýrazněnými klíčovými slovy

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.