Antonie Chrástecká se opět stará o postižené

Návrat do každodenního života – to je pro Antonii Chrásteckou, jež byla dva roky v zajetí islámských ozbrojenců, úkol současných dnů. Každé ráno vstává do práce v dobrovolnické organizaci …

Hubená vysoká blondýnka Antonie v roce 2013 padla s kamarádkou Hanou Humpálovou (27) v Pákistánuz na své cestě po ASII do rukou islámským únoscům. Po dvou letech se v březnu 2015 za přispění mezinárodních organizací zejména turecké organizace IHH vrátily s muslimskými šátky na hlavě, aby se pokusily navázat na přetržený život.
Hanka ani po půl roce šátek nesundala a podle lidí z okolí žije podle své nové muslimské víry. Zato Tonča začala znovu docházet do práce, v níž před lety působila. „Kdyby zůstaly izolovány, bude pro ně složité se traumatu zbavit. Pracovní proces a kolegové třeba to všechno urychlí,“ zhodnotil to psycholog Jiří Jelen.


.

Jak se vrátily do české reality?

TONČA: Pomáhá postiženým k lepšímu životu Antonie jako dobrovolník již v roce 2010 pomáhala mentálně postižené dívce Míše cítit se v normálním životě dobře. Byla jí kamarádkou, trávila s ní volný čas. „Dělá mi radost pomáhat,“ glosovala to tehdy. Po těžkém traumatu způsobeném únosem se k profesi vrátila. Několik dní je koordinátorkou dobrovolnické organizace. Každé ráno kolem půl deváté jde na autobus, který ji z domova odveze do práce.

HANKA: Šátkem vzpomíná na lásku? Během dvouletého zajetí Hanka přijala islám, podle odborníků šlo o obranu, snahu zachránit Foto archiv Blesku svůj život. Po návratu domů se ale víry nevzdala a je praktikující muslimkou. Co ji k tomu vede? Může se jednat o tzv. Stockholmský syndrom, kdy zajatec převezme filozofii únosce. „Nebo v tom může hrát roli nějaký partnerský či párový vztah, který tam navázala. Přijala postoj svého protějšku nebo postoj ženy, která se o ni starala,“ uvedl psycholog Jiří Jelen.

http://www.blesk.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.