Bohumín vyzval občany: Stěžujte si na překážky pro vozíčky a kočárky. Podobně se snaží komunikovat i další města.
Karvinsko – Odbourejme společně bariéry ve městě. Takovou výzvu obdrželi v těchto dnech obyvatelé Bohumína od městského týmu pro komunitní plánování. Sami lidé tak mohou podávat tipy a náměty, kde v Bohumíně existují bariéry znepříjemňující pohyb zejména starším občanům, vozíčkářům, ale i maminkám s kočárky.
„Jedná se nám zejména o bariérové sjezdy z chodníků na komunikace, ale uvítáme také další podněty, které se mohou týkat i bariérovosti budov. Smyslem je odstranit takových překážek s pomocí občanů co nejvíce. Nicméně chápeme, že v případě soukromých objektů jsou naše možnosti omezené,“ říká Daniel Ucháč, vedoucí odboru sociálního v Bohumíně.
V loňském roce se například podařilo odstranit bariéry v Bezručově ulici, kde došlo k mnoha úpravám sjezdů z chodníků na komunikaci, včetně odstranění schodů na tzv. železárenský most.
Lidé z Bohumína mohou své náměty zasílat na web města, kde v rubrice Hlášení závad přibyla nová kategorie s názvem Bezbariérovost.
Předělali celou ulici
Bezbariérovost zajímá podle vyjádření místních také radnice v dalších městech okresu. Stížnosti i podněty tohoto druhu řešili také v Orlové, kde proto například loni předělávali celou zrekonstruovanou Masarykovu třídu.
„Na radnici pak chodily stížnosti, že nový povrch z živice zvýšil schod mezi obrubníkem a komunikací, což ztěžovalo pohyb zejména vozíčkářům. My jsme to na základě jejich upozornění reklamovali u zhotovitele a nakonec se celá třída dočkala nápravy,“ uvedl jeden z příkladů orlovský starosta Tomáš Kuča.
Od organizací imobilních, ale třeba také nevidomých občanů sbírají podobné podněty také v Karviné.
„Jedna z místních nevidomých paní nás tak například inspirovala ke značení popelnic na separovaný odpad nebo díky ní máme také zvukové značení budov magistrátu,“ uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.
Zneužívané parkoviště
Samozřejmostí jsou bezbariérové vstupy a možnost pohybu imobilních občanů po našich budovách, které jsme rekonstruovali – v knihovně, kulturních domech, magistrátních budovách a dalších.
Čerstvě jsme pořídili malé parkoviště u Denního stacionáře Dům v Aleji, kam své blízké s velmi těžkými handicapy vozí jejich rodiny, tak, aby to měli blíže. Zároveň jsme uvolnili stávající vyhrazená místa na protější straně cesty. A trochu si postěžuji, ke stacionáři jezdí parkovat i ti, jejichž auta tam nepatří, přestože je tam jasné značení,“ dodala karvinská mluvčí.
RICHARD KUTĚJ
Havířovský deník
http://www.havirovsky.denik.cz/
Přidejte odpověď