Používáte při slunění ochranné krémy i na oční víčka? Nosíte sluneční brýle? Pokud kroutíte hlavou, můžete se snadno stát jedním z rostoucího počtu pacientů, kteří se léčí s nádory oka a jeho okolí. Nezřídka se musejí přes veškerou snahu zdravotníků smířit s odstraněním víček či dokonce se ztrátou oka.
České Budějovice – O tom, že se ochranu očí nevyplatí podcenit, svědčí například zkušenosti lékařů očního oddělení českobudějovické nemocnice. Ti se v poslední době potýkají s extrémním nárůstem případů vzniku novotvarů kůže víček a zvláště nebezpečných nádorů nitra oka.
„Přibývá atypických případů onemocnění a dramaticky roste i jejich počet. Před třiceti lety jsme jich řešili pět do roka, dnes není jediný měsíc, kdy bychom se nemuseli několika vážnými a velmi pokročilými případy zabývat,“ říká primář očního oddělení Jan Sattran.
Podobně jako u jiných nádorů o úspěchu léčby do značné míry rozhoduje včasná diagnóza. Přestože změny v obličeji lze spatřit denně v zrcadle a nelze je jen tak přehlédnout, na operačních sálech českobudějovických očních chirurgů přesto končí stále více pacientů se značně zanedbanými a mimořádně rozvinutými očními nádory.
„Pacienti často tuší, že mají problém, ale návštěvu lékaře odkládají. Následně k nám ovšem přicházejí v tak těžkých stavech, že nezbývá nic jiného než hledat optimální rozsah odstranění tohoto novotvaru a současně hledat místa odkud pak přesouvat kůži na vzniklý defekt,“ poznamenal primář. Ztrátu oka, odstranění očních víček a jejich náhradu, trvalé estetické vady v obličeji, to vše mohou způsobit nádorová onemocnění oka a jeho okolí.
Zatímco víčka nejčastěji postihuje bazaliom, v nitru oka většinou bují melanom, jeden z nejzhoubnějších nádorů vůbec. A podle lékařů jich rychle přibývá. Pacienty pak čeká radikální léčba. „Jediným možným řešením je odstranění postižených a části zdravých okolních tkání. Značné zásahy do tkání v blízkosti oka jsou často spojeny i s dalšími komplikacemi v podobě nedomykavosti oční štěrbiny, zrohovatění povrchu rohovky a ztrátou vidění,“ upozorňuje Jan Sattran.
„Nejsme zvyklí být běžně a dlouhodobě v přírodě na přímém slunci. Chybí nám tak přirozená pigmentace a kůže je pak vnímavější k intenzivnímu dráždění,“ vysvětluje.
HANA SVÍTILOVÁ
Hradecký deník
http://hradecky.denik.cz/
Přidejte odpověď