Krajům a městům s vysokým počtem sociálně vyloučených lokalit by měl podle starostky Obrnic na Mostecku Drahomíry Miklošové (ODS) pomoct stát.
Obrnice mají zhruba 2300 obyvatel, z nichž asi 40 procent tvoří Romové. Starostka získala předloni za jejich integraci cenu Rady Evropy. Obec se snaží místní Romy začlenit, zároveň se ale brání přílivu dalších sociálně slabých z celého Česka.
„Z Ústeckého kraje se stalo odkladiště sociálně slabých,“ řekla Miklošová v rozhovoru s ČTK.
Obrnice například ukončily privatizaci bytového fondu, naopak začaly byty vykupovat zpátky. Od roku 2006 tak získaly zpět 116 bytů. Dva domy s 55 byty už nechala obec zbourat. Stálo ji to přes pět milionů korun. „Je mi líto, že k tomu musím přistupovat, ale proč mají mít některá města skoro nulový podíl takových obyvatel a proč některé obce mají mít neskutečné množství takových lidí? S nimi je potřeba pracovat individuálně, a to jde jen do určitého objemu,“ řekla Miklošová.
K bourání má připravené i další dva domy. Miklošová věří, že dostane část z 250 milionů korun, které tento týden slíbil Ústeckému kraji na demolice domů premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle Miklošové, která je iniciátorkou požadavku, aby obcím pomohl stát, jde ale jen o první krok. Následovat by měly další. „My zezdola můžeme mít celou řadu programů, projektů financovaných z Evropy na sociální služby, na integraci, to je ale málo. My tady neustále řešíme sociální problematiku, ale ta musí jít shora, změnou legislativy. Ať je to vážnost policie, vymahatelnost práva, něco se musí udát i v tomto směru,“ řekla Miklošová.
Podle ní by měla vzniknout specializovaná skupina pro Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj, které jsou sociálním vyloučením nejvíc postižené. Pomoct podle ní musí stát. „Jinak ať tedy přizná vláda, že Ústecký kraj je odkladištěm lidí. Lidé si tady nebudou stavět nové domy, lidé se budou chystat na to, co nejrychleji odtud odejít. A Ústecký kraj bude odepsaný. Ale je potřeba to říct. Všichni řeší jen sociálně slabé, ale nikdo neřeší ty ostatní. Jak tady mají žít?“ dodala Miklošová.
Nebylo tady nic
V čele Obrnic stojí devátým rokem. Nejprve jako místostarostka, teď je už druhým volebním obdobím starostkou. Do politiky vstoupila na popud manžela, který nechtěl na rozdíl od spousty dalších lidí Obrnice opustit.
Založili místní sdružení ODSapovolbáchvroce 2006 se stala místostarostkou. „Důležité bylo problémy pojmenovat. Jeden problém byl kriminalita, další privatizace bytového fondu, další nezaměstnanost, vzdělávání a zaměření se na děti a mládež. Potom problematika úplné absence sociálních služeb, tady nebylo nic,“ řekla ČTK Drahomíra Miklošová.
Obec za jejího působení získala zhruba 300 milionů korun národních i evropských dotací. Opravila infrastrukturu, má vlastní komunitní centrum, řadu sociálních služeb, oproti jiným udržela i služebnu policie tím, že obecní objekt nabídla Ministerstvu vnitra za symbolickou cenu. Za integraci Romů získala předloni ocenění Rady Evropy. Miklošová je dlouholetou členkou ODS. V Obrnicích měla loni rekordní výsledek v Ústeckém kraji při komunálníchvolbách,získalavícnež53 procent hlasů. O tom, že by stranu, které v posledních letech klesá popularita, opustila, nepřemýšlela.
„Věřím v pravici, v pravicovou politiku a věřím v její obrodu. Věřím, že ti slušní poctiví lidé, kteří tam jsou, musí uchopit tu stranu, musí ji obrodit. Impulzem k tomu setrvat bylo poznání profesora Petra Fialy. On je velkou šancí pro obnovu ODS,“ dodala Miklošová.
Mostecký deník
http://www.litomericky.denik.cz/ |
Přidejte odpověď