Vrchní soud v Olomouci dnes jednomu ze dvou mužů z Karvinska snížil trest za prodej jedovatého alkoholu z deseti na osm let vězení. Druhému obžalovanému, který nelegální alkohol prodával i po propuknutí metanolové aféry v září 2012, vrchní soud nechal původní osmiletý trest.
Oba obchodníci s nezdaněným alkoholem podle obžaloby zavinili smrt tří lidí, další čtyři po vypití jedovatého alkoholu skončili v nemocnici.
Krajský soud v Ostravě Jaromíra Pánka a Šimona Kramarčíka loni v prosinci uznal vinnými z obecného ohrožení. Pánek u ostravského soudu dostal desetiletý trest, údajně distribuoval jedovatý líh. Kramarčík z něj pak vyráběl nezdaněný alkohol, který prodával v Českém Těšíně. Za to byl u krajského soudu odsouzen k osmi letům vězení.
Oba obžalovaní tvrdí, že o nebezpečnosti lihu nevěděli, a proti verdiktu krajského soudu se odvolali. Vrchní soud dnes rozsudek zrušil a změnil i právní kvalifikaci. Pánek byl nově odsouzen za ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty a Kramarčík navíc za obecné hrožení a krácení daně. Pánkovi vrchní soud snížil původní desetiletý trest o dva roky a Kramarčíkovi jeho výši ponechal na osmi letech.
Podle předsedy senátu vrchního soudu Vladimíra Rutara do propuknutí metanolové aféry, tedy do 6. září 2012, nelze prodej nelegálního alkoholu kvalifikovat jako obecné ohrožení, protože o jeho případné škodlivosti obžalovaní neměli tušení. Proto dnes Pánkovi snížil trest z deseti na osm let a Kramarčíkovi, který nebezpečný alkohol dál prodával i po tomto datu, výši trestu nezměnil. „Jedná se o dva rozdílné skutky do a po 6. září 2012,“ upozornil Rutar.
Poslední láhve s otráveným alkoholem Kramarčík prodal 14. září 2012, tedy v den, kdy byl vyhlášen úplný zákaz prodeje alkoholických nápojů. V té době už na otravu metanolem umírali první lidé. „Jestliže dál pouštěl do distribuce takovýto alkohol, tak musel být srozuměn s tím, že může dojít k těžkým újmám na zdraví a k úmrtím, k čemuž ve skutečnosti také došlo,“ uvedl Rutar. Proti verdiktu krajského soudu odvolali obžalovaní, takže nebylo možné Kramarčíkovi trest uložený na spodní hranici sazby zvýšit.
Podle soudu byl Pánek napojen na jednoho z bossů metanolové mafie Rudolfa Fiana z Karvinska. Pánek při vyšetřování i u soudu využil svého práva a nevypovídal. I proto dostal u krajského soudu vyšší trest. Naopak Kramarčík se přiznal a komplice usvědčil. Oba muži musí pojišťovnám a poškozeným vyplatit přes milion korun. Pojišťovny peníze žádají jako náhradu za náklady spojené s léčeném otrávených.
Aféra kolem ilegální výroby lihovin, které obsahují jedovatý metylalkohol, vypukla začátkem září 2012. Zemřelo 50 lidí, poškozených je asi 140, mnozí mají těžké zdravotní následky. V aféře figuruje několik desítek obžalovaných. Proces s hlavní zlínskou větví skončil loni, kdy údajní dva hlavní míchači otráveného alkoholu Rudolf Fian a Tomáš Křepela dostali doživotí. Další obžalovaní se dál zpovídají u soudů v celé republice.
Přidejte odpověď