České nemocnice se postarají o dalších devět Ukrajinců. Armádním letadlem CASA budou do Česka v úterý přepraveni především nemocní a zranění, kteří utekli před válečným konfliktem na východě Ukrajiny, dnes sdělila Gabriela Vaňková z tiskového oddělení ministerstva vnitra.
Česko už v loni přijalo několik desítek pacientů z Ukrajiny.
Český armádní letoun do země odletí v úterý ráno, pacienty zpět doveze vpodvečer. V rámci projektu Medevac budou čeští zdravotníci léčit sedm dospělých a dvě děti. „Jedná se převážně o vnitřně vysídlené občany Ukrajiny z východních oblastí postižených ozbrojenými střety, kteří nyní žijí v oblasti Charkova,“ uvedla Vaňková.
Dva popálení pacienti jsou z oblasti Kyjeva. Další byli zraněni v souvislosti s ozbrojeným konfliktem, ale jsou mezi nimi i ortopedické a kardiochirurgické případy. Převezeni budou do Fakultní nemocnice v Motole, Všeobecné fakultní nemocnice, Nemocnice Na Bulovce a do Fakultní nemocnice v Ostravě. „Délka léčby v České republice se bude odvíjet od zdravotního stavu,“ dodala Vaňková.
Letadlo s devíti pacienty a čtyřmi rodinnými příslušníky přiletí z Ukrajiny v úterý večer, nejprve přistane v Ostravě, poté zamíří na letiště v Praze Kbelích. „Letecký převoz se uskuteční letounem CASA C-295M z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely s pro tento účel zabudovanou zdravotnickou vestavbou. Péči o pacienty během letu převezmou příslušníci armádního Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny Plzeň-Líně,“ uvedl mluvčí generálního štábu Jan Šulc.
O převozu dalších pacientů na léčení do českých nemocnic v rámci humanitárního projektu Medevac rozhodla česká vláda letos v lednu. Na tento program na letošní rok kabinet Bohuslava Sobotky vyčlenil 50 milionů korun. Medevac pomáhá hlavně dětem, starším lidem nebo ženám, které se nacházejí ve vážném zdravotním stavu. Od loňského roku, kdy vypukly konflikty v Sýrii a Ukrajině, se Medevac zaměřil i na dospělé pacienty zraněné v bojích. Čeští lékaři také v Jordánsku operovali syrské děti s vrozenými srdečními vadami.
Program Medevac spadá pod ministerstvo vnitra, podílí se na něm také ministerstvo zahraničí a obrany. Od roku 1993 se jeho prostřednictvím v českých nemocnicích léčilo 210 pacientů z Bosny a Hercegoviny, Čečenska, Kosova, Ruska, Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Kambodže, Libye, Barmy, Sýrie nebo právě z Ukrajiny.
Přidejte odpověď