
Navzdory tropickým teplotám v uplynulých dnech zůstává voda na většině přírodních koupališť v Česku vhodná ke koupání. Na zhruba patnácti místech je kvalita vody zhoršená, někde hygienici koupání vyloženě nedoporučují.
Kvůli vysokému výskytu sinic zakázali lidem vstupovat do rybníka Hnačov na Klatovsku.
Kvalita vody v Hnačově bývá špatná už od začátku sezony každoročně. Mírně zhoršená jakost vody je na Klatovsku také v rybníku Valcha, dobrou kvalitu vody se stále vysokou průhledností si v Plzeňském kraji udržuje plzeňský Velký bolevecký rybník. Největší vodní plocha kraje, přehrada Hracholusky, má nejčistší vodu u hráze.
Na vlastní nebezpečí je koupání v sokolovské nádrži Michal, kde při vlně veder další návštěvníci nahlásili zdravotní problémy s cerkáriovou dermatitidou. Cerkárie jsou larvy motolic, které se lidem zavrtávají do kůže a způsobují svědící puchýře či otoky, někdy i průjem. Hygienici je už počátkem června objevili také na koupališti v Zákupech na Českolipsku, lidé se tam přesto koupou. V Libereckém kraji vedle Zákup hygienici nadále nedoporučují vstupovat do vody také na koupališti v Chrastavě na Liberecku, tam kvůli bakteriím.
V Královéhradeckém kraji je zhoršená kvalita vody ke koupání u autokempingu vedle nádrže Rozkoš na Náchodsku a ve Stříbrném rybníku u Hradce Králové. V obou nádržích je zvýšený výskyt sinic a horší průhlednost, hygienici doporučují se po koupání osprchovat čistou vodou. V Pardubickém kraji se postupně zhoršuje jakost vody v přehradě Seč na Chrudimsku a rybníku Dlouhý na Orlickoústecku.
V nádrži Orlík jsou stále sinice, kvalita vody se ale zlepšila. Výrazně kleslo množství sinic v Popelíkách a Lavičkách. Voda je tam vhodná ke koupání, ale lidé by se měli poté osprchovat. V dalších dvou orlických lokalitách Trhovky a Podskalí voda vhodná ke koupání stále není. Z pražských přírodních koupališť je zhoršená jakost vody v Hostivařské přehradě. Hygienici ji označili třetím stupněm na pětiškálové stupnici.
Na jižní Moravě má zhoršenou kvalitu vody Vranovská přehrada v Bítově-Kopaninkách na Znojemsku a rybník Suchý na Blanensku, koupání tam ale není nebezpečné. Voda v těchto dvou nádržích podle hygieniků může být kalná nebo je cítit rybinou. Nejteplejší vodu v regionu má nyní vodní dílo Nové Mlýny na Břeclavsku, tento týden měla přes 27 stupňů Celsia.
Stále je možné se koupat v jezerech Poděbrady u Olomouce i v Plumlovské nádrži u Prostějova. V Olomouckém kraji podle hygieniků v přírodních koupalištích nejsou žádné problémy s přemnožením sinic.
Na koupališti v Zákupech se lidé koupou bez ohledu na cerkárie
Na koupališti v Zákupech na Českolipsku se lidé koupou bez ohledu na výskyt nebezpečných cerkárií, které tam hygienici objevili na začátku června. Hygienici koupání v takové vodě nedoporučují, protože larvy se zavrtávají do pokožky, mohou vyvolat svědivé vyrážky a při opakovaných infekcích i bouřlivější alergické reakce. Podle informací z Krajské hygienické stanice v Liberci se situace zatím nezměnila, provozovatelé koupaliště ale čekají na výsledky posledních odběrů vody ze začátku tohoto týdne.
„Do vody se nasadily ryby, teď čekáme, na výsledky,“ řekla dnes ČTK jedna z pracovnic koupaliště. Podobný krok se už v minulosti osvědčil, problémy s cerkáriemi totiž nemají v Zákupech poprvé. Už v roce 2009 tam zakázali hygienici koupání ze stejného důvodu. Koupaliště tehdy nechala radnice vypustit, dno vydezinfikovat a přes zimu vymrznout, aby cerkárie, tedy larvy červů motolic, zničila. Pak do nádrže nasadila líny, kteří se malými šnečky, v nichž se cerkárie vyvíjejí, živí.
V Libereckém kraji nedoporučují hygienici koupání také na koupališti v Chrastavě na Liberecku. Tam mají problém s výskytem bakterií, které naznačují fekální znečištění. Aktuální rozbory jsou sice dobré, hygienici ale vycházejí z toho, že problém s bakteriemi E.coli a enterokoky je dlouhodobý. Chrastavské koupaliště patří mezi ta, u nichž se kvalita vody stanovuje z rozborů za poslední čtyři roky. I tam se lidé bez ohledu na doporučení hygieniků v parných dnech koupali.
Mírně zhoršená je stále kvalita vody v Máchově jezeře, kde odběry vody na všech plážích ukázaly zvýšený výskyt toxických sinic. Citliví jedinci, jako jsou malé děti, těhotné ženy nebo alergici, by se proto měli po koupání osprchovat. Zvýšený výskyt sinic v Máchově jezeře není ničím výjimečným. Odborníci předpokládali, že jezeru pomůže loňské vypouštění. Vody v jezeře je ale zatím málo a přibývá jen pomalu.
„Vody je málo, i na zahájení lodní dopravy nám stále chybí tak deset centimetrů,“ řekl dnes Vladimír Reichert ze společnosti Regata Máchovo jezero, která provozuje dvě z pěti pláží a lodní dopravu. Zatímco v jiných letech vyplouvají lodě na jezero už v dubnu, letos to zatím nebylo možné. „Pokud to půjde, rádi bychom už na příští víkend zahájili alespoň vyhlídkové plavby, s pravidelnou dopravou ale budeme asi muset ještě počkat,“ dodal.
V Libereckém kraji sledují hygienici kvalitu vody na 34 vodních plochách. Na většině míst je voda dobrá, ještě přehrada Harcov v Liberci má mírně zhoršenou kvalitu vody, ta je ale jen zakalená a žádné nebezpečí podle hygieniků nehrozí.
Kvalita vody v Orlíku se zlepšila, ale stále v ní jsou sinice
Výrazně kleslo množství sinic v Popelíkách a Lavičkách. Voda je tam vhodná ke koupání, ale lidé by se měli poté osprchovat. V dalších dvou orlických lokalitách Trhovky a Podskalí voda vhodná ke koupání stále není. Na ostatních středočeských přírodních koupalištích je kvalita vody dobrá. ČTK to dnes řekl Luboš Mandík z příbramské pobočky krajské hygienické stanice.
Přestože bylo v uplynulém týdnu horké počasí, při kterém se sinice často množí, jejich množství kleslo v orlických Popelíkách a Lavičkách přibližně o polovinu. „Je otázka, jak se vývoj počasí promítne dál,“ uvedl Mandík. Kvalitu vody budou hygienici nejen na Orlíku, ale i na ostatních přírodních koupalištích testovat opět příští týden.
Sinice mohou způsobit zdravotní problémy, například vyrážku, zánět spojivek i nevolnost. Vodě s vysokým výskytem sinic se mají vyhnout především malé děti, těhotné ženy, alergici, ale i další lidé se zdravotními problémy. Ostatní lidé by se měli alespoň po koupání osprchovat.
Výskyt toxických sinic mohou lidé ověřit jednoduchým testem, kdy vodu naberou do plastové lahve a po půl hodině ověří, zda se zelené částice koncentrují poblíž hladiny. V tomto případě jde o sinice. Pokud jsou zelené částice i po půl hodině rovnoměrně rozptýlené v celém objemu vody, jde o netoxické řasy.
Koupaliště Michal má problém s parazity, ale o víkendu otevře
Největší koupaliště v regionu, sokolovská nádrž Michal, i nadále řeší potíže s parazity. Při vlně veder nahlásili další návštěvníci koupaliště zdravotní problémy s cerkáriovou dermatitidou. Cerkárie jsou larvy motolic, které se lidem zavrtávají do kůže a způsobují svědící puchýře či otoky, někdy i průjem. Koupaliště ale o víkendu přesto plánuje otevřít. Koupání bude i nadále na vlastní nebezpečí, řekl dnes ČTK jednatel koupaliště Karel Kotous.
Chemicky je sice voda na Michalu podle rozborů Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje (KHS) v pořádku, ale kvůli cerkáriím hygienici vodu označili za nevhodnou ke koupání.
„Na cerkárie bohužel neexistuje žádné rychlé, okamžité řešení. Po vlně veder zdravotní problémy nahlásilo asi pět procent návštěvníků. Zjistili jsme od odborníků některé druhy opalovacích krémů, které by měly napadení cerkáriemi účinně zabránit. Nyní je budeme zkoušet na sobě a případně je návštěvníkům doporučíme. Nyní je koupaliště zatím uzavřeno, otevřít ale plánujeme pravděpodobně v sobotu,“ uvedl Kotous. O výskytu cerkárií ve vodě koupaliště informuje už před vstupem.
Po sezoně pak zřejmě bude nutné celou nádrž vypustit. Dno bude muset vyschnout a promrznout, začátkem příštího roku by se pak měla nádrž začít znovu napouštět. Provozovatelé také uvažují o nasazení vhodného druhu ryb, který by likvidoval plže, kteří cerkárie přenášejí.
Nejlepší hodnocení dále při měření ze 7. července přidělili hygienici nádrži Jesenice na Chebsku, a to jak u kempu Václav, tak u Rybářské bašty. Podle posledních údajů je voda s výbornou kvalitou dále na koupališti Lido Hamrníky u Mariánských Lázní a ve vodní nádrži Tatrovice. Zhoršenou jakost vody vykázala na Chebsku nádrž Skalka. Mírně zhoršená kvalita vody je na koupališti Rolava v Karlových Varech, za nevhodnou ke koupání označili hygienici vodu ve Velkém rybníce v Hroznětíně.
Kvalita vody v koupalištích v Ústeckém kraji je většinou dobrá
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Ústeckém kraji je většinou dobrá. S problémy musí návštěvníci počítat jen ve Varvažově na Ústecku. Vyplývá to z výsledků měření hygieniků, kteří letos sledují kvalitu vody na 17 místech, sezona byla zahájena už na 15 z nich.
Zatopená jáma ve Varvažově je letos prvním místem, kde se podle posledních výsledků vyskytují sinice. Kromě nich hygienici upozorňují i na zvýšený výskyt chlorofylu, tedy zeleně z rostlin a řas. Snížená průhlednost vody je už od začátku sezony v jezeru Chmelař na Litoměřicku. V místě je to ale obvyklý jev, který neohrožuje zdraví. Na ostatních plochách je voda kvalitní.
Do sporu s hygieniky se dostali správci přírodního koupaliště v Prunéřově na Chomutovsku. V oficiálních výsledcích měření z poloviny června se objevilo, že zdejší voda není vhodná ke koupání. Podle správce areálu Matyáše Křivdy ale voda nebyla odebírána přímo v nádrži, ale v přítoku. „Domnívám se že tou dobou v červnu bylo po přívalových deštích a je reálná šance, že se do potoka dostala hnojiva z polí v horách. Či druhá varianta, že někdo z chatařů nemá čističku a dělá škodu, kterou si neumí představit,“ řekl ČTK Křivda s tím, že celou věc už řeší s úředníky z odboru životního prostředí.
Voda v koupališti je podle Křivky bezproblémová. „My jsme zodpovědní za vodu, kterou ošetřujeme a jde nám přes filtr,“ doplnil. Poslední měření ukázalo, že voda je v pořádku.
Kvalitu vody hygienici zatím nehodnotili v jedné ze dvou nádrží ve Velkém Šenově na Děčínsku ani v Chabařovicích na Ústecku, kde probíhá rekonstrukce. Letos ještě nebudou hygienici kontrolovat kvalitu vody v největším jezeře v Ústeckém kraji, Miladě na Ústecku. Vodní plochu, která vznikla na rekultivovaném území, úřady zatím do seznamu kontrolovaných míst nezařadily. Milada by se v následujících letech měla stát turistickým lákadlem kraje. Zatím ale nemá infrastrukturu ani zázemí pro rekreaci.
Vzorky vody z přírodních koupališť odebírají hygienici jednou za dva týdny. Laboratorní vyšetření stojí kolem 2500 korun. Platí ho provozovatel, nebo stát, pokud areál provozovatele nemá. Koupací sezona je letos stanovena od 30. května do 1. září.
Voda na Poděbradech i Plumlově je stále čistá a bez sinic
Ani tropické teploty v uplynulých dnech nezhoršily kvalitu vody na sledovaných vodních plochách v Olomouckém kraji. Podle hygieniků je voda v jezerech Poděbrady u Olomouce i v Plumlovské nádrži u Prostějova i nadále vhodná ke koupání. ČTK to dnes řekl Karel Freudmann z olomoucké krajské hygienické stanice.
„Stav vodních ploch na Poděbradech i na vodní nádrži v Plumlově je velmi dobrý. Voda je jakostní, je vhodná pro vodní rekreaci. Má vyhovující smyslově postižitelné vlastnosti a existuje předpoklad velmi nízké pravděpodobnosti vzniku zdravotních potíží po koupání. Nejsou žádné problémy s přemnožením sinic,“ uvedl hygienik.
Poděbrady si čistou vodu udržely loni po celé léto. Nádrž v Plumlově, která byla nedávno rekonstruována, se však během prázdnin se sinicemi potýkala. „Další vývoj kvality vody bude záležet nejen na počasí, tedy na teplotě a slunečním svitu, ale také na množství živin, které přitékají s vodou do nádrže,“ doplnil Freudmann.
Povodí Moravy se snaží jakost vody v Plumlovské nádrži stále zlepšovat. Ze starého rybníka v sousedství přehrady se rozhodlo nyní vybudovat sedimentační nádrž, která zachytí nečistoty stékající při dešti z okolních polí. Sedimenty díky tomu nebudou podle mluvčí povodí Gabriely Tomíčkové odtékat do Plumlovské přehrady. Od opravy Plumlovské přehrady, která byla dokončena předloni na podzim, se očekává, že napuštěná vodní nádrž v regionu oživí turistický ruch. Po vypuštění vodního díla totiž zájem turistů o tento region výrazně ochabl.
Voda v moravskoslezských nádržích je stále vhodná ke koupání
Voda ve všech kontrolovaných nádržích v Moravskoslezském kraji je vhodná ke koupání. Hygienici prověřili místa v okresech Nový Jičín a Frýdek-Místek. ČTK o tom dnes informovala ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková.
Hygienici tentokrát kontrolovali koupací místa Kacabaja v Hodslavicích, Čerťák v Novém Jičíně, Údolí mladých v Bílovci, Větřkovice v Kopřivnici, Žermanická přehrada a nádrže Baška, Brušperk a Olešná. „V těchto lokalitách nedošlo k žádným zásadním změnám. Voda tam je i nadále vhodná ke koupání bez zdravotních rizik,“ řekla Šebáková.
Doplnila, že poprvé kontrolu kvality vody zjišťoval také provozovatel Rekreačního areálu Krkoška na Frýdeckomístecku. Voda v obou tamních nádržích je vhodná ke koupání. Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě najdou zájemci na internetových stránkách www.khsova.cz.
Vranovská přehrada a rybník Suchý mají horší kvalitu vody
Vranovská přehrada v Bítově-Kopaninkách na Znojemsku a rybník Suchý na Blanensku mají zhoršenou kvalitu vody, vyplývá z měření jihomoravské Krajské hygienické stanice. Obě přírodní koupaliště jsou ale stále vhodná ke koupání. Jihomoravští hygienici sledují okolo 20 přírodních koupališť. V ostatních je voda zcela bez problémů. Voda má od 18 do 27 stupňů Celsia.
Voda ve Vranovské přehradě ani v rybníku Suchý není nebezpečná. „Má pouze zhoršené vlastnosti, a proto může být kalná nebo je cítit rybinou,“ sdělil ředitel odboru hygieny obecné a komunální Miroslav Staněk.
Podle něj se kvalita vody může zhoršovat vlivem počasí, tepla a jiných faktorů. Problémy nastávají po vydatných deštích, kdy do koupališť nateče přívalová voda, která bývá zdrojem znečištění. Zatím však hygienici nemají žádné informace o tom, že by se někde nedalo koupat. Loni měla problémy právě Vranovská přehrada v Bítově-Kopaninkách, kde v jednu dobu hygienici koupání i zakázali.
Nejteplejší vodu má vodní dílo Nové Mlýny na Břeclavsku, kde bylo v tomto týdnu přes 27 stupňů Celsia. Nad 26 stupňů nabízí Lučina na Hodonínsku, pouhých 20 stupňů má Brněnská přehrada na Kozí horce. Brněnská přehrada v Rakovci, Rokli a na Sokolském koupališti má okolo 23 stupňů. Kolem 24 stupňů je v Letovicích na Blanensku, o stupeň více v Palavě na Blanensku stejně jako v Bohuslavicích na Hodonínsku a Výrovicích nebo Vémyslicích na Znojemsku. Přírodní biotop v Brně-jihu má kolem 22 stupňů stejně jako Kovalovice na Brněnsku. Luleč na Vyškovsku má přes 20 stupňů, Bantice na Znojemsku pouze necelých 19 stupňů.
Na Rozkoši a Stříbrném rybníku je horší kvalita vody ke koupání
Rozbory hygieniků provedené v tomto týdnu v Královéhradeckém kraji prokázaly zhoršenou kvalitu vody ke koupání u autokempingu u nádrže Rozkoš na Náchodsku a v Stříbrném rybníku u Hradce Králové. V obou nádržích je zvýšený výskyt sinic a horší průhlednost, hygienici doporučují se po koupání osprchovat čistou vodou. ČTK to dnes zjistila z informací Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.
Hygienici také odebrali vzorky v nádrži v Teplicích nad Metují, kde je voda vhodná ke koupání. V pořádku je podle dostupných výsledků rozborů také kvalita vody na sezónních koupalištích v hradeckém kraji.
Hygienici upozorňují, že jakost vody sledují jen na vodních plochách uvedených na svém webu. Na ostatních místech kvalitu vody nikdo nemonitoruje a koupání je na vlastní nebezpečí.
Zhoršená kvalita vody z pražských koupališť je v Hostivaři
Zhoršená kvalita vody je v Praze v Hostivařské přehradě. Hygienici ji označili třetím stupněm na pětiškálové stupnici. V ostatních koupalištích v hlavním městě je pak voda vhodná ke koupání. Vyplývá to z údajů, které zveřejnili pražští hygienici na svých internetových stránkách.
Podle měření hygieniků je nejlepší voda v Motole, Divoké Šárce a loni otevřeném koupališti v Radotíně, kde se na čištění vody podílí speciální vodní rostliny. Na Džbánu v Praze 6 je voda méně průhledná, a to už od začátku sezóny, přesto se v ní dá bez problémů koupat. Nejhorší je voda v Hostivaři, tady by se měli lidé po vykoupání osprchovat.
Mimo provoz jsou koupaliště Lhotka a rybník Šeberák. Lhotka je uzavřena nejspíš do příští sezóny, Šeberák jeho majitel již před více než rokem vypustil.
Hygienici zakázali koupání v rybníku Hnačov na Klatovsku
Kvůli vysokému výskytu sinic zakázali hygienici koupání v rybníku Hnačov na Klatovsku. Kvalita vody je v Hnačově každoročně špatná už od začátku sezony. V rybníku Valcha na Klatovsku je podle posledních dostupných informací hygieniků mírně zhoršená jakost vody. V ostatních sledovaných venkovních koupalištích je kvalita vody dobrá.
Voda vhodná ke koupání, pouze se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi a nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů, je podle hygieniků v plzeňském jezírku Košutka, na přírodním biotopu v Blovicích na Plzeňsku či v přehradě Hracholusky v oblasti Na Radosti. Dobrou kvalitu vody se stále vysokou průhledností si udržuje plzeňský Velký bolevecký rybník, koupat se dá dobře také v ostatních rybnících bolevecké soustavy.
Přehrada České Údolí u Plzně má podle vodohospodářů průhlednost jen 40 centimetrů, teplotu 23,9 stupně a vysoký obsah chlorofylu, tedy zeleně z rostlin a řas, ve vodě. Největší vodní plocha kraje, přehrada Hracholusky, má nejčistší vodu u hráze. Voda je tam stále průhledná do čtyřmetrové hloubky, má teplotu 24,5 stupně a nízký výskyt chlorofylu.
V rybnících a přehradách v Pardubickém kraji se zatím dá koupat
Voda v přírodních koupalištích v Pardubickém kraji je stále vhodná ke koupání. Její kvalita se postupně horší jen v přehradě Seč na Chrudimsku a rybníku Dlouhý na Orlickoústecku. Další vzorky tam budou hygienici odebírat v pondělí 13. července.
Už před týdnem byla voda v Seči mírně znečištěná zvýšeným výskytem sinic a nebyla vhodná ke koupání pro citlivé jedince. „Proti poslednímu odběru se kvalita zase trochu zhoršila, i když k nějakému zlomu nedošlo. Uvidíme, jestli s tím něco udělá vlna ochlazení. Srážek mnoho nebylo, obecně je letos velmi málo vody v tocích,“ řekl ČTK vedoucí chrudimských hygieniků Jaroslav Říha.
Podle zběžné kontroly je také vizuálně patrné zhoršení kvality vody v rybníku Dlouhý u Lanškrouna na Orlickoústecku. V pondělí proto hygienici provedou mimořádný odběr vzorků.
Kvůli výměny vody je ode dneška uzavřena Tyršova plovárna ve Vysokém Mýtě. Napuštění 7000 krychlových metrů vody potrvá sedm dní, znovu se plovárna otevře nejdříve 15. července. „Nebylo to nutné, ale chceme aby voda byla zase kvalitní. Nemáme cirkulaci, bazén byl napuštěný dva měsíce a v těch vedrech dostal zabrat. Využili jsme toho, že podle předpovědi teď má být sedm dní chladněji,“ řekl ČTK vedoucí plovárny Jiří Kovařík.
Čisté jsou stále oblíbené písníky u Mělic a Březhradu na Pardubicku, vodní nádrž Březina na Svitavsku a přehrada Pastviny na Orlickoústecku. Připomínky mají hygienici jen ke dvěma lokalitám. Zakalená je voda v rybnících Hluboký na Pardubicku a Rosnička na
Přidejte odpověď