Dominanta Mohelnice láká na novou vyhlídku

Obyvatelé Mohelnice i návštěvníci města měli během prodlouženého víkendu poprvé možnost pokochat se výhledem z městské věže u farního kostela svatého Tomáše Becketa (foto). Invalidé s průkazem ZTP mají zlevněný vstup.

Její slavnostní otevření se konalo ve středu 1. července za přítomnosti představitelů města, starostů okolních obcí, zástupců kraje a dodavatelské firmy, která věž na jaře zrekonstruovala. Veřejnosti se nově vybudovaný vyhlídkový prostorna dvě žnímihodinami poprvé otevře zítra.“Věž byla postavena poroce 1322,kdykrálJanLucemburský udělil městu Mohelnici právo opevnit se hradbami. Sloužila městským strážím jako hláska. Stojí mimo chrámovou loď farního kostela a od samého začátku byla majetkem města. Současnou podobu jehlanu věž získala po přestavbě v roce 1875,“ připomněl Ivo Višinka, jednatel Mohelnického kulturního a sportovního centra, které bude zajišťovat provoz věže. ten behěm slavnostního aktu převzal symbolický klíč od mohelnické věže.

Cestou nahoru budou muset návštěvníci zdolat 172 schodů a vystoupat osm poschodí. Odměnou jim bude překrásná vyhlídka nejen na samotné město, ale také na hrady Bouzov a Mírov, úsovský zámek, Mohelnické bagry a navazující Chráněnou krajinnou oblast Litovelské Pomoraví, Zábřežskou, Mírovskou a Úsovskou vrchovinu s vrcholem Bradlo nebo na úzkou Mohelnickou brázdu, kterou protéká řeka Morava. Na severu je dobře viditelné panorama Jeseníků a za jasného počasí i nejvyšší vrchol Moravy Praděd.
Během výstupu k vyhlídce si mohou návštěvníci prohlédnout expozici věnovanou této dominantě města. Uvidí také trojici zvonů. První zvony byly na věži už v roce 1500, ty současné pocházejí z roku 1992. Největší zvon je zasvěcený patronu kostela svatému Tomáši Becketovi, prostřední Panně Marii a nejmenší svaté Anežce České.
V posledním patře pod vyhlídkou je pak k vidění hodinový stroj. První mechanické hodiny měřily čas na věži už v roce 1600, nynější stroj je z roku 1988. Zajímavostí jsou křídou psaná data na jeho skříni, která zaznamenávají vždy první den, kdy v Mohelnici napadl sníh, a to už od roku 1985. V tomto podlaží jsou také ciferníky o průměru 2,60 metru a elektricky ovládané cimbály, které odbíjejí čas.
„Prohlídky budou dvojího druhu – nekomentované a pak komentované, při nichž se návštěvníci dozví leccos zajímavého z historie věže, kostela i města,“ doplnil Ivo Višinka.
Nekomentované prohlídky budou vždy od středy do pátku od 15 do 16.30 hodin v půlhodinových intervalech. Komentované prohlídky budou o víkendech v 10, 11, 14 a 15 hodin. Mimo tuto dobu bude věž přístupná jen na objednání v městském infocentru v Domě kultury. Tam se také budou prodávat vstupenky.
Vstup na vyhlídku je malou věžičkou na západní straně Kostelního náměstí směrem ke Třebovské ulici.
Dominanta města prošla letos na jaře rozsáhlou rekonstrukcí. Ta přišla přibližně na pět a půl milionu korun. Stavební firma během ní opravila krovy a položila novou měděnou krytinu střechy. Zrekonstruovala také elektroinstalaci a opravila a doplnila schodiště, aby se sem mohli podívat návštěvníci.
Při rekonstrukce také dělníci objevili čtveřici schránek, které ukrývaly odkazy našich předků. Byly v nich dobové listiny a dokumenty z druhé poloviny devatenáctého století, kdy věž prošla rozsáhlou přestavbou, i výtisky Rudého práva z roku 1988. Tehdy se věž opravovala naposledy.
Odborníci nález pečlivě zdokumentovali a po skončení prací vrátili tubusy zpět na věž. Doplnili přitom do nich materiály ze současnosti jako odkaz našim potomkům.

Fotogalerie a video na: www.sumperskydenik.cz

http://sumpersky.denik.cz/galerie/pohled-z-mohelnicke-veze.html?mm=6217997

http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/novou-atrakci-v-mohelnici-bude-vyhlidka-z-kostelni-veze-20150224.html

Ceník vstupného 0 Komentované prohlídky: Plné vstupné 40 Kč Zlevněné vstupné* 20 Kč 0 Nekomentované prohlídky: Plné vstupné 20 Kč Zlevněné vstupné* 10 Kč 0 Skupina mimo otevírací dobu 300 Kč 0 Dětské skupiny 150 Kč * Zlevněné vstupné platí děti od 6 do 15 let, senioři nad 60 let a invalidé s průkazem ZTP.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.