Dopravní podnik mezi bezbariérové stanice počítá i Roztyly a Opatov. Tam ale vše zůstalo při starém. Lidé na vozíčku dodnes vjíždějí na nástupiště pomocí nákladního výtahu
Před 25 lety vjeli do metra první vozíčkáři.
Domácí telefon vedle nákladního výtahu a vyškolený pracovník metra, který vozíčkáře vozil až ke dveřím vlaku. Takto vypadalo cestování handicapovaných v metru na začátku devadesátých let.
„Za těch pětadvacet let se udělalo mnoho, zejména na nových stanicích metra. Kde bych byl ale kritičtější, jsou starší stanice. Kdyby se od roku 1990 každý rok bezbariérově zpřístupnila jedna stanice, tak jsme dnes někde jinde,“ hodnotí vývoj bezbariérových přístupů Erik Čipera ze sdružení Asistence.
Dnes má metro 61 stanic. Třicet osm z nich je přístupných pro vozíčkáře a kočárky. Dopravní podnik mezi bezbariérové stanice počítá i Roztyly a Opatov. Tam ale vše zůstalo při starém. Lidé na vozíčku dodnes vjíždějí na nástupiště pomocí nákladního výtahu, a to jen za doprovodu asistenta, který prošel školením na jeho obsluhu.
„Současný stav dostatečný ještě není,“ hodnotí bezbariérovost Čipera, který však dodává, že situace se letos přece jen o něco zlepší, třeba díky otevření výtahů na stanicích Můstek, I. P. Pavlova a Anděl.
Dopravní podnik má v plánu do deseti let, kdy pražská hromadná doprava oslaví 150 let existence, bezbariérově zpřístupnit všechny zbývající stanice. Doposud vynaložil na zpřístupnění stanic metra více než 447 milionů korun.
První vlaštovky
Bezbariérové přístupy do metra dnes slaví výročí.
– Na den přesně, před 25 lety, byly provizorně bezbariérově přístupné první dvě stanice metra. Do stanice Florenc C a Chodov se mohli lidé na vozíčku v roce 1990 dostat za asistence vyškolených pracovníků metra díky stávajícím nákladním výtahům.
– Ve stejném roce byla částečně bezbariérově přístupná pomocí venkovní rampy i stanice Vyšehrad.
Metro – Praha
Autor: MAREK HÝŘ
Odkaz: http://www.metro.cz
Přidejte odpověď