Kvůli eskalaci bojů v Jemenu a rozkladu tamního zdravotnictví hrozí milionům dětí, že se nakazí nemocemi, jako jsou spalničky, zápal plic nebo průjmy. Nejmladší obyvatele nejchudší arabské země ohrožuje také podvýživa, varuje Dětský fond OSN (UNICEF).
Od března, kdy konflikt nabral na intenzitě, mnoho nemocnic a zdravotních středisek pořádně nefunguje a očkovací program v zemi byl podle UNICEF přerušen. „Přímo v konfliktu bylo zabito okolo 280 dětí – to je velmi tragické,“ řekl agentuře Reuters Peter Salama, regionální ředitel UNICEF pro Blízký východ a severní Afriku. „Ještě tragičtější je ale to, že statisíce dalších dětí mohou zemřít v důsledku konfliktu a to kvůli nemocem, jimž se dá zabránit, v kombinaci s podvýživou,“ varoval.
Asi 2,6 milionu dětí mladších 15 let hrozí kvůli přerušení očkovacího programu nákaza spalničkami, na 2,5 milionu dětem hrozí kvůli špatné hygieně a nedostatku bezpečné vody průjmová onemocnění. A pokud se situace v zemi bude nadále zhoršovat, může závažná nebo akutní podvýživa postihnout přes půl milionu dětí mladších pěti let.
Podle UNICEF potřebuje humanitární pomoc 80 procent z 20 milionů lidí žijících v Jemenu.
OSN před časem uvedla, že tváří v tvář hrozící humanitární katastrofě v Jemenu potřebuje 1,6 miliardy dolarů (přes 39 miliard korun). Doposud se podařilo shromáždit 12 procent z této částky, uvádí Reuters.
Loni v září jemenskou metropoli Saná obsadili šíitští povstalci a letos začali postupovat do dalších částí země. V březnu do bojů vstoupila arabská koalice pod vedením Saúdské Arábie, která usiluje o návrat svrženého prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Za šíity stojí Írán, což je hlavní motiv zapojení arabských zemí do konfliktu.
Přidejte odpověď