V letošním 25. ročníku sbírky Český den proti rakovině, který uspořádala Liga proti rakovině 13. května, lidé darovali 17,45 milionu korun.
ilustrační foto: Cohdra / MorgueFile
Je to zhruba o tři miliony víc, než dávali v posledních letech, sdělila předsedkyně ligy Michaela Fridrichová.
Ve dni sbírky nabízeli dobrovolníci žluté kvítky spolu s letáčky s informacemi o prevenci rakoviny reprodukčních orgánů mužů a žen.
Fridrichová ocenila, že díky štědrosti dárců může liga podpořit významněji všechny své osvětové projekty a programy. Peníze rozdělí organizacím pacientů s nádorovým onemocněním, hospicům, ale také bude moci zvýšit příspěvek na investiční vybavení onkologických pracovišť a podporu onkologického výzkumu.
„Částka převyšující 17 milionů korun svědčí o důvěře lidí v naši práci. Za čtvrt století existence ligy se ve společnosti změnilo vnímání nádorových onemocnění, slovo rakovina přestalo být tabu, lidé již vědí, že preventivní vyšetření mají smysl, že přijít včas znamená významně zvýšit šanci na uzdravení,“ uvedla.
Rakovinou varlat ročně v Česku onemocní až 500 mladých mužů, tři desítky zemřou. Podle ankety ligy nikdy o ní nedostalo informační materiály 77 procent mužů a jen 23 procent provádí občasná samovyšetření; organizovaný screening Česko nemá. Naproti tomu proti nejčastější gynekologické rakovině děložního hrdla, která se ročně zjistí u tisícovky žen, je screening úspěšný, chodí na něj přes polovinu žen a úmrtnost klesá. Zhruba každá desátá žena se také chrání očkováním.
Přidejte odpověď