Bolesti za okem a horší vidění mohou upozornit na zánět očního nervu

foto: PhotoRack.net

Mezi velmi citlivými nervovými křižovatkami a propletenci se nachází i nervy oční. Pokud pozorujeme bolesti za okem a zhoršuje se nám zrak, měli bychom vyhledat lékaře.

Příbram – O problematice onemocnění očního nervu si povídáme s očním lékařem příbramské nemocnice Jaroslavem Váchou.

– Co je oční nerv?

Zrakový nerv je ve skutečnosti traktem bílé hmoty mozkové. Vychází ze zadní části očního bulbu, jeho největší část (25 až 30 mm) se nachází v očnici, poté prochází kostěným otvorem, tzv. optickým kanálem, do oblasti střední jámy lební, kde končí zkřížením se zrakovým nervem z druhého oka. Dále již částečně zkřížená nervová vlákna, kterých je v každém zrakovém nervu 1,2 milionu, pokračují jako optický trakt do mezimozku.

– Jaká je příčina vzniku zánětu?

Paleta příčin zánětu zrakového nervu (neboli optické neuritidy) může být velmi pestrá. Infekční příčiny jsou však vzácné a vyskytují se spíše při přítomnosti dosud nerozpoznaného zánětlivého ložiska obličejové části hlavy (zubu, čelisti, vedlejších dutin nosních). Stejně tak i dříve častější příčina v podobě tzv. specifických infekčních zánětů (jako např. TBC, lues) je v éře očkování a antibiotik už vzácná. Naopak z hlediska infekčních příčin je v dnešní době potřeba pomýšlet na borreliosu nebo na poruchu imunity např. u AIDS. Nejčastější příčinou je dnes tak neinfekční postižení při roztroušené (mozkomíšní) sklerose. U poměrně velké části optických neuritid je však příčina neznámá.

– Objevuje se toto onemocnění spíše u mužů či žen a má na vznik vliv věk?

Toto onemocnění postihuje více ženy, a to asi dvakrát. Věkem podmíněné onemocnění to není. Typický pacient s optickou neuritidou je spíš mladý člověk ve věku 15 až 45 let.

– Může postihnout i děti a jak je výskyt v tomto případě častý?

Pacient s optickou neuritidou v pubertálním a adolescentním věku není vůbec výjimkou, zde může jít často právě o první příznak neurologického onemocnění, nejčastěji roztroušené sklerosy. U menších dětí je výskyt optické neuritidy vzácnější, většinou doprovází exantémová onemocnění (např. zarděnky, spalničky) a na rozdíl od neuritid v pozdějším věku tyto bývají oboustranné.

– Jaké jsou příznaky a kdy je nutné jít k lékaři?

Optická neuritida se projeví hlavně dvěma příznaky – bolestí za okem a zhoršením vidění. Obojí se vyvíjí postupně v řádu hodin nebo spíše několika málo dnů a v naprosté většině pouze na jednom oku. Bolest většinou není extrémně intenzivní, mívá podobu různě velkého tlaku až tupé bolesti za okem. Zhoršené vidění pacient vnímá jako relativně náhle vzniklé a výrazné rozmlžení obrazu, v některých případech až jako praktickou, eventuálně i skutečnou slepotu. Očními vyšetřeními se pak dá prokázat i porucha barvocitu, snížení kontrastní citlivosti, porucha reakcí zornic na osvit, výpadek v zorném poli i přímo porucha vedení elektrického potenciálu zrakovým nervem při tzv. vyšetření VEP.

MARKÉTA JANKOVSKÁ
Příbramský deník
http://www.pribramsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.