Na sobotním shromáždění předsednictva Fondu ohrožených dětí provozujícího Klokánky byla přijata rozhodnutí, jež mají Klokánky vyvést z krize a odvrátit hrozbu exekuce.
Dlouholetá předsedkyně Fondu ohrožených dětí FOD Marie Vodičková (na snímku) na základě rozhodnutí předsednictva skončila ve funkci.
Nový šéf Jan Vaněk musí teď zahájit zachránné operace. Nejdříve musí odvrátit exekuci za dvacetimiliónový dluh na sociálním zabezpečení. Pak vyřešit dluh osm miliónů na mzdách.
„Jednáme a hledáme řešení s Pražskou správou sociálního zabezpečení. Nicméně musí se držet zákona a v rámci něho hledat cestu. Ještě nějaké jsou, které nebyly využity. Nicméně zbývá nám čtrnáct dní, maximálně tři týdny. Pokud se to nepodaří, budeme muset přistoupit ke krizovému plánu,“ vysvětlil Jan Vaněk.
„Krizový plán je takový, že bychom propustili zaměstnance a péči o děti by musel převzít někdo jiný,“ řekl Vaněk. Tak daleko to ale nechce nechat dojít.
Na hledání peněz a záchranných řešení už začal pracovat.
V nově přijatých stanovách bylo schváleno, že pobočky a azylové domy FOD budou pobočnými spolky. Nijak se jich tak nebude dotýkat dluh FODS, ale na druhou stranu budou dostávat od FOD jen částečnou pomoc.
Dále je v plánu prodej domu patřícího FOD v Kroměříži, kam už nepřijímájí nové děti. Ty stávající tam prozatím zůstanou do vyřešení situace.
Proti Marii Vodičkové, jež jako jediná rozhodovala, se nyní nadále na rozhodnutí musí shodnout pět členů předsednictva.
„Paní Vodičkové vděčíme za to, co vybudovala a jak urputně o to bojovala. Nicméně nyní má každý v předsednictvu jeden hlas. A zvítězí nadpoloviční většina. To je zásadní změna,“ popsal změny stanov fondu Vaněk. Potvrdil, že přišli o třicet až pětatřicet miliónů korun od státu.
Vaněk požádal rovněž o schůzku premiéra Bohuslava Sobotku, jestli by jim nepomohl. Ale vše je nyní v rukou Pražské správy sociálního zabezpečení.
Nové vedení, které členové fondu zvolili v sobotu, se už podle Lidových novin sešlo s Českou správou sociálního zabezpečení a řešilo 22milionový dluh na sociálních odvodech.
Právě kvůli němu organizaci hrozí exekuce. „Dostali jsme základní informace. Když nyní budeme včas platit odvody, otevře nám to možná cestu ke splátkovému kalendáři,“ vysvětlil ředitel Vaněk.
Čím dřív se organizaci podaří tento dluh umořit, tím dřív bude mít šanci dosáhnout statusu bezdlužnosti a žádat kraje o dotace, které nyní nedostala.
Právě kvůli špatnému hospodaření v sobotu členové fondu znovu nezvolili Vodičkovou jako předsedkyni. Ta se snažila dostat alespoň do předsednictva, hlasy ale nezískala ani pro tuto pozici. Stala se z ní neoficiální poradkyně.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) další komunikaci s organizací podle Lidových novin podmiňovala právě změnou stanov. Nelíbilo se jí, že peníze od státu chodily na pražský centrální účet, a ne přímo do jednotlivých zařízení.
Jindřichohradecký Klokánek skončil
Šest dětí z jindřichohradeckého Klokánku si muselo sbalit věci a rozloučit se. Toto zařízení Fondu ohrožených dětí ve středu skončilo kvůli finančním problémům. „Připravovali jsme na to děti delší dobu. Nebyl to tedy pro ně náhlý šok. Vyměnily si mezi sebou kontakty a řekly si, že si budou psát. Tety jim také slíbily, že za nimi budou jezdit,“ popsala situaci pro LN ředitelka Klokánku Emílie Popelková.
Sama si vzala jedno z dětí – šestiletou holčičku – do pěstounské péče. Další dívka zamířila ke svému strýci, tři sourozence a chlapce odvezli sociální pracovníci do jiných zařízení.
Zaměstnanci přicházejí do práce tento týden naposled. Všichni dali výpověď kvůli tomu, že dlouhodobě nedostávali od Fondu ohrožených dětí, který Klokánky spravuje, výplatu.
Litoměřickému Klokánku svitla naděje
Litoměřická pobočka Klokánku má za sebou 8 let péče o celkem více než 100 dětí, které mu přiřkl soud nebo městské úřady. Kolektiv vedený Ivanou Prudičovou vydržel téměř celý pohromadě. „Fungujeme v nezměněné podobě. Tety pracují, ač jsou nyní dva měsíce bez výplat. Důležité je, že jsou peníze pro děti. Vlivem změn ve vedení fondu a zahájení jeho restrukturalizace se otevřely dveře k jednání s vládou a svitla nám naděje na vyřešení problémů. Šetříme, kde se dá, rozhodně to však nepociťují děti, i když k těm starším se informace a otázky, co s Klokánkem bude, dostanou,“ říká Prudičová, která byla současně nově zvolena do pětičlenného předsednictva FOD.
Z Fondu ohrožených dětí se postupně stala velká organizace, která nespravovala jen Klokánek, ale i azylové domy, Domy na půl cesty, školicí a mediační centra. Nakonec už se nestačila „sebefinancovat“. Před novým předsednictvem stojí rozhodnutí určit priority a zajistit restrukturalizaci, která nebude ze dne na den a pro mnohé bude i bolestivá. Výhodou pro litoměřický Klokánek je podpora města. Významnou podporou jsou také sponzoři a dárci.
Vyjádření členského shromáždění FOD
Dne 13. 6. 2015 se konalo členské shromáždění, na kterém odstoupilo vedení Fondu ohrožených dětí v čele s Marií Vodičkovou.
Naše poděkování patří JUDr. Marii Vodičkové za velký přínos pro Fond ohrožených dětí a jsme rádi, že i nadále zůstává v našich řadách jako odborník na sociálně právní ochranu dětí.
Po schválení nových stanov FOD, které řešily nové volby a vznik pobočných spolků bylo zvoleno nové předsednictvo a nový předseda FOD. Fond ohrožených dětí nově povede Jan Vaněk, DiS a do předsednictva s kolektivním rozhodováním byly zvoleny: Ing. Zdeňka Pátková, PhDr. Zdeňka Tesařová, Ivana Prudičová a Hanka Kupková. FOD současně schválilo nové směry na příští období, které by měly napomoci vyvést FOD ze současné krize. Jde zejména:
1) Pobočky FOD a taktéž azylové domy, které se nepřemění na pobočné spolky (po doplnění stanov) a neseženou si na svou činnost finanční prostředky, budou muset ukončit svoji činnost v termínech, které je nutno dodržet z hlediska čerpání dotací, které jim byly na rok 2015 přiděleny tak, aby nebyl FOD pokutován za zrušení této služby.
2) V azylových domech bude dále provedena kontrola nákladů a budou provozovány jen v počtu lůžek, na které dostáváme dotace. Přehodnotí se příspěvky ubytovaných na bydlení a tyto budou navýšeny podle přidělovaných sociálních dávek. Lůžka nepokrytá dotacemi budou nabídnuta městským úřadům k využití za finanční úhradu. Pokud se takto nepodaří zajistit zdroje na provoz azylových domů, bude jednáno o jejich zrušení a objekt ve vlastnictví FOD bude nabídnut k prodeji.
3) Komise rozhodla, že nový Klokánek v Prostějově nebude provozován a bude nabídnut městu Prostějovu k využití na byty a bude jednáno s jiným subjektem k využití objektu pro provoz ZDVOP a to s tím, že tyto subjekty uhradí vynaložené náklady na rekonstrukci.
4) Připravit možnost odprodeje budovy Klokánku v Havlíčkově ulici v Kroměříži s tím, že je nutné nejprve vyřešit zástavu Českomoravské stavební spořitelny, která poskytla výhodnou hypotéku na nezbytný nákup objektu Klokánek v Hostivici a také zajistit dokončení provozu v návaznosti na poskytnutou dotaci 2015.
5) Okamžitě začít jednat s Ministerstvem školství a jednotlivými krajskými úřady o restrukturalizaci Klokánků, kde jsou přespočetná lůžka a to buď změnou této kapacity na dětské domovy, vedle kterých by nadále fungoval Klokánek jako ZDVOP, nebo na možnost využití bytů pro žadatele o byty, kteří jsou místními úřady prověřeni jako spolehliví, slušní a nekonfliktní. To v případě, že by restrukturalizace na dětské domovy nebyla možná a stavební charakter objektu toto umožňuje.
takže došlo k puči, vodičkovou sesadili – nu což, podcenila úřady – myslela si, že to s nimi nějak uhraje, jsou přece velká organizace a starají se o stovky dětí – ale přepočítala se a dluhy mezitím narostly do desítek milionů – i socani umí být tvrdí, nesplnuješ nové normy, které jsme my socani stanovili, nedostaneš dotace