Riskují život kvůli popularitě na internetu. Před novým trendem mezi dětmi varují odborníci. Mladí se záměrně vystavují nebezpečným situacím, nahrávají se a video pak umisťují na sítě.
Česká televize
Často ale přeceňují své schopnosti. Navíc právě léto a blížící se prázdniny dávají k riskantním kouskům větší příležitost a počet dětských úrazů v tomto období výrazně stoupá.
Vylézt vysoko a skočit, záběry dětí předvádějících se před kamarády plní internet. Kaskadér Hynek Čermák začal odstrašující videa pouštět dětem na školách. Naposledy v Ústí nad Labem.
Hynek ČERMÁK, kaskadér; herec: Hecujou se kvůli Facebooku, hecujou se kvůli holkám, že jo.
Školáci pak na hřišti zkoušejí, jak by situaci zvládli sami.
Třeba vyšplhat po laně dokážou dva chlapci ze čtyř. Podle učitelů běžná situace při hodinách tělocviku.
Josef HÁJEK, učitel tělocviku: Je pravda, že některý děti jsou na tom jako hodně bídně.
Hynek ČERMÁK, : Nemůžu si dovolit zavěsit se na římsu a vědět, že nejsem schopen udělat shyb.
A tohle se děti snaží často napodobit. Takzvaný městský parkur je stále více populární. Jenomže trénink zabere i osm hodin denně.
Jan PEHL, sportovec: Určitě je důležitá příprava, minimálně pro klouby, pro nohy, to tělo si na to musí zvyknout.
Dobrá kondice ovšem nemusí stačit. Zuzana dělala jako dítě atletiku, dokud v šestnácti nezkusila salto i s lyžemi na nohou.
Zuzana PŘIBILOVÁ, lektorka: Jsem špatně odhadla situaci, kdy jsem si ten skokánek samozřejmě předem neprohlídla.
Nejčastěji si lidé poraní míchu kvůli pádům. Na druhém místě jsou autonehody a třeba v průměru každý desátý člověk upoutaný na invalidní vozík kvůli úrazu skočil do neznámé vody. Každý rok musí lékaři ošetřit přes půl milionu zraněných dětí. Zuzana se po úraze rozhodla, že se tyto počty pokusí snížit tím, že dětem o své chybě bude vyprávět.
Česká televize
Přidejte odpověď