Na oční migrénu upozorní aura

ilustrační foto: Flickr.com

Migréna. Velmi nepříjemné onemocnění, kterým trpí stále větší počet lidí. Projevuje se bolestmi hlavy, které postiženého velmi obtěžují a omezují. Málo kdo však tuší, že existuje ještě oční forma migrény. Na otázky k tématu odpovídá lékařka příbramské nemocnice Adéla Veselá.

– Jaký je rozdíl mezi běžnou migrénou a oční formou migrény? Jaká část oka je postižena?

Migréna jsou záchvaty pulzující, zpravidla jednostranné bolesti hlavy, které mohou trvat 4-72 hodin, bývají provázeny nevolností, popřípadě zvracením, přecitlivělostí na světlo a hluk. Začátku záchvatu mohou předcházet ložiskové neurologické příznaky – tzv. aura. Pokud má tato aura podobu očních vjemů, pak toto onemocnění nazýváme oční migrénou. Příčina migrény je v lokálním poklesu prokrvení mozku. Tato oční aura je generována v oblasti mozku, kde se nachází centra zraku, nejedná se tedy o postižení oka.

– Co je vyvolavatelem tohoto onemocnění?

Záchvat zpravidla vyvolává spouštěcí faktor, což může být stres, únava, nedostatek nebo naopak přemíra spánku, hluk, dietní chyba, alkohol, hormonální změny, ale i například změna počasí.

– Jakou skupinu obyvatel nejčastěji postihuje?

Migréna postihuje kolem 13 procent dospělé populace, převažují ženy. Nejvíce je postižena skupina mezi 25-45 rokem věku.

– Jaké jsou příznaky této migrény?

Bolesti hlavy předchází oční aura, kterou nemocný vnímá zpravidla jako třpytivé útvary v zorném poli, které se mohou chvět, zvětšovat se, může pozorovat černou skvrnu. Tato aura trvá kolem 20 minut, po krátké době vždy vymizí. Může být provázena poruchou intelektuální činnosti jako je zpomalené myšlení, špatná výbavnost slov a podobně. Po té nastupují již typické bolesti hlavy. Celý den po záchvatu může nemocný pociťovat zvýšenou únavu.

– Pokud se tyto příznaky u pacienta objeví poprvé, může být vyděšený. Co sami můžeme udělat pro zmírnění obtíží?

Ke zmírnění bolesti pomáhají analgetika, odpočinek v tmavé, tiché místnosti, dostatečný přísun tekutin.

– Jak se nemoc léčí?

Léčbu migrény řídí neurolog. Základem je vyhnout se spouštěcím faktorům. V období záchvatu podáváme analgetika. Při častých atakách záchvatů přistupujeme k pravidelnému užívání léků, které snižují riziko vzniku dalšího záchvatu.

– Můžeme oční migréně předcházet a má toto onemocnění své komplikace?

Důležité je dodržovat pravidelný režim, přiměřený spánek, zdravou životosprávu, vyhnout se stresu, hluku, kouření, některým potravinám a dalším podnětům vyvolávající záchvat. Komplikace migrény je tzv. chronická migréna, kdy se bolesti hlavy vyskytují více než 15 dní v měsíci a zvyšuje se frekvence záchvatů. Další komplikací je status migrenosus, kdy trvá záchvat déle než 3 dny.

MARKÉTA JANKOVSKÁ
Příbramský deník
http://www.pribramsky.denik.cz/

(11, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.