Olympijský vítěz deaflympiády (neslyšících) Tomáš Pazdera (na snímku) říká:
Jedním z nejatraktivnějších moderních zimních závodů je nesporně snowboardcross. Když vidíte vždy čtyři borce na startu, s jakou samozřejmostí a odvahou se na svých prknech vrhají na trať plnou záludných boulí, skoků a odklopených zatáček, tuhne vám krev v žilách. Snowboardcross láká nejen diváky do hlediště, ale i k televizním obrazovkám. Je to prostě sport plný adrenalinu, příkladů odvahy i dokonalého ovládnutí prkna. Mezi ženami máme skvělou olympijskou vítězku Evu Samkovou, mezi muži s jistým omezením (neslyšící) Tomáše Pazderu, rodáka z Brandýsa nad Labem, později působícího ve Zdibech a nyní bydlícího v Klecanech, který už v roce 2013 získal v Rusku titul mistra světa a letos v Mansijsku a Magnotogorsku přidal olympijskou zlatou medaili. To, co pro něho znamená snowboardcross, nám rád prozradil.
– Téměř na každého diváka, který se dívá na závody snowboardcrossu a na starty, jakož i na trať, jdou tak trochu mdloby. Co je na prvních metrech tratě rozhodující pro případný úspěch, na co se soustředíte, na co myslíte?
Tak v prvních pár metrech je důležité, abych odstartoval co nejsprávněji, a pak u překážek rozhodují efektivní a správné pohyby, aby jízda měla tendenci se zrychlovat.
– Jak trénujete odvahu pustit se na tak těžké tratě? Není to už jen zvyk, či pro vás jistý adrenalin, který vám dělá dobře? Těšíte se na tyto momenty?
Když jsem začínal, začal jsem trénovat menší překážky, až postupně zvyšuji hranici těžkých překážek. A hlavně rozhoduje pan trenér, je dobré ho také poslechnout. Trenér Marek Jelínek (současný trenér Evy Samkové) ví, jaké pohyby a správné pohyby se mají dělat v těch různých překážkách. To vlastně vyžaduje menší riziko na zdraví, abychom v překážkách nespadli.
– Máte jistě hodně odvahy, měl byste jí tolik, že by to stačilo na sjetí i pověstného Hannenkamu v rakouském Kitzbühlu?
Tak odvahu je pořád kde sbírat. V každé jízdě se vyvolává adrenalin a hlavně nervozita. Nemyslím si, že by se nikdo nebál. I ti nejlepší jsou nervózní. Kdo trénuje postupně a překonává hranice, tak se pak bojí méně než předtím. Ale adrenalin je i zábava. A sjet Hannenkamu bych si rád zkusil, ale bude to pro mě jiná jízda.
– Jsme mistr světa, letos i olympijský vítěz, jaké máte ještě cíle, po čem ještě toužíte, co vás žene vpřed?
Ano, získal jsem titul mistr světa a ještě jsem olympijský vítěz. Teď mám velkou motivaci se dostat do 10. místa na Evropských pohárech (cca 80 závodníků) slyšících a dostat se pak na Světové poháry mezi slyšící a dále vyhrávat neustálé závody mezi neslyšící jako třeba ME, MS a další olympiádu. Slyšící olympiáda v Koreji by byla super, ale na to jsou potřeba peníze, což je hodně obtížné.
Vizitka
Rád bych se představil. Jmenuji se Tomáš Pazdera, je mi 26 let a snowboardingu se věnuji od svých 11 let. Závodně jsem se k němu dostal až ve 22 letech. Mám vystudovanou školu ukončenou titulem Dis. v oboru Sportovní management. Sport je moje celoživotní záležitost. Moji zálibou kromě snowboardingu jsou jakékoliv sportovní aktivity a cestování. Snowboardcross mě zaujal adrenalinem, emocí a zábavou, je i výzvou. Do Czech snowboardcrossového teamu jsem se dostal díky campu, který pořádal Jakub Flejšar. Posléze jsem začal spolupracovat s trenérem Markem Jelínkem (zakladatel Czech snowboardcross team). V Czech snowboardcrossovém týmu je i naše slavná závodnice a olympijská vítězka Eva Samková společně s realizačním týmem. Díky Marku Jelínkovi jsem získal historicky první zlatou medaili na 18. zimních deaflympijských hrách 2015 (Olympijské hry neslyšících sportovců).
Moje výsledky:
– V roce 2015 Olympijské hry
neslyšících (Deaflympiáda)
1. místo
– V roce 2013 na Mistrovství
světa (Rusko) 1. místo
– V roce 2012 na Akademickém
MČR 1. místo
– V roce 2011 na MČR
21. místo
– V roce 2012 na MČR
12. místo
– V roce 2011 na FIS race
77. místo
– V roce 2012 na FIS race
29. místo
Jan Kotrba
Náš region
Přidejte odpověď