Nový přístroj, který včera představila Fakultní nemocnice v Plzni, umožní lepší diagnostiku především nádorových onemocnění. Přístroj PET/MRI najde uplatnění zejména u opakovaně vyšetřovaných pacientů, kteří podstupují desítky vyšetření.
Plzeň – „Nejvýznamnější výhodou je podstatné snížení radiační zátěže u některých skupin onkologicky nemocných, u nichž jsou prováděna opakovaná vyšetření při stanovení diagnózy, rozsahu onemocnění a pak při kontrole účinku léčby či sledování po jejím ukončení,“ vysvětluje primář kliniky Jiří Ferda. Hlavním účelem přístroje bude plánování protinádorové léčby a posouzení jejího účinku.
Hybridní metoda kombinuje zobrazení tkání lidského těla magnetickou rezonancí (MRI) se zobrazením látkové výměny pozitronovou emisní tomografií (PET).
„Metoda zjednoduší předoperační zobrazení rozsahu a chování nádorů mozku nebo dutiny ústní, ale i přesné přeoperační posouzení rozsahu postižení prsu karcinomem spolu s možností posouzení, zda nejsou přítomny metastázy. Nesmíme opomenout ani výhody v zobrazování pánevních nádorových onemocnění – dělohy nebo konečníku a zejména karcinomu prostaty,“ upřesňuje Ferda.
Přístroj bude využíván také ke včasnému odhalení Alzheimerovy choroby, k vyhledávání ložisek vyvolávajících epilepsii, i pro diagnostiku onemocnění srdečního svalu.
Součástí kliniky je také přístroj PET/CT, který bude nadále využíván. „Jsou orgány, které se lepší zobrazí pomocí PET/CT jako je plicní tkáň, nádor slinivky břišní nebo některá onemocnění cévního systému,“ připomíná primář.
Kombinace přístrojového vybavení PET/CT a PET/MRI je unikátní v celosvětovém měřítku. „Přináší nám možnost zvolit správnou metodu v dané situaci,“ dodává Ferda. Podle něj budou na kliniku jezdit i pacienti z několika dalších krajů v republice.
FN v Plzni je prvním klinickým pracovištěm ve východní Evropě s tímto ojedinělým zařízením.
ANDREA PÁNKOVÁ
Plzeňský deník
http://plzensky.denik.cz/
Přidejte odpověď