Klokánek čelí problémům

Zaniknou některé Klokánky? Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové to je možné. V ohrožení tak může být i ten v Dolním Benešově.

Dolní Benešov – Klokánek už se potácí ve finančních problémech delší dobu. Podle šéfky Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové, pod který Klokánky spadají, za to může novela zákona z roku 2013. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová ovšem tvrdí, že Klokánky špatně hospodaří a mohou si za to samy. Dokonce se před pár dny na iDnes nechala slyšet, že některé by mohly klidně zaniknout. Nutno podotknout, že ten v Dolním Benešově je jediný v Moravskoslezském kraji a v současné době poskytuje střechu nad hlavou jednadvaceti dětem. Je to ale spíše výjimka, osmadvacetimístná kapacita bývá většinou naplněna.
A proč novela nadělala takovou paseku? Nově totiž upravila lhůtu na vyplácení státního příspěvku. To znamená, že mnohdy chodí i s tříměsíčním zpožděním. Zařízení pak nemá peníze nejen na odvody, ale ani na platy zaměstnanců. „V tuto chvíli nemají někteří naši zaměstnanci lednovou výplatu,“ uvedla šéfka dolnobenešovského Klokánku Hana Nalevajková. Tento případ není zdaleka ojedinělý, po celé republice je situace naprosto stejná. „Jsem strašně vděčná za to, že máme zaměstnance, kteří jsou ochotni počkat. Někteří z nich díky bohu mají životní situaci takovou, že absence výplaty pro ně není likvidující. Jinak nevím, jak bychom to dělali,“ uvedla Marie Vodičková, která teď ale řeší mnohem vážnější situaci, než jsou platy zaměstnanců.
Ministryně Marksová totiž zamítla její žádost o mimořádnou dotaci. Klokánku, který se podle slov Vodičkové topí v dluzích, tak hrozí exekuce. V konečném důsledku by to mohlo skutečně i znamenat, že se některé zavřou, čemuž ale Marie Vodičková odmítá věřit.
„Paní ministryně by tak zničila něco, co vybudovali lidé. Právě oni umožnili díky svým darům vystavění a vybavení Klokánků, ne stát. Proto bych chtěla poprosit o veřejnou pomoc i tentokrát. Pro někoho je to pár korun, ale když přispěje spousta lidí, pomůže nám to dluh umořit,“ vysvětluje Vodičková.

Ta se mimo jiné v současnosti ohrazuje proti některým tvrzením ministryně právě v rozhovoru pro iDnes. Pokud je Marksová¬Tominová neuvede na pravou míru, bude uvažovat i o žalobě. Jedním z takovýchto tvrzení je, že FOD dostal za rok 2013 dotaci ve výši 262 milionů korun. „Toto tvrzení není pravdivé a hrubě poškozuje dobré jméno FOD. Abychom se nemuseli obracet na soud s žalobou na ochranu dobré pověsti organizace, žádám Vás o opravu a uvedení pravdivých informací, a to minimálně prohlášením na webu,IDNES‘ ve vztahu k těmto výrokům,“ uvádí v dopisu Marksové¬Tominové šéfka FODu.
„Není pravda, že by FOD v roce 2013 dostal dotaci ve výši 262 milionů korun. Podle našich účetních dokladů jsme v roce 2013 obdrželi z veřejných zdrojů dotaci ve výši 37 milionů korun, z toho dotace z MPSV činila 28 milionů korun. Dále jsme na státním příspěvku pro zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc obdrželi částku 127 milionů korun. Z veřejných zdrojů jsme tedy obdrželi celkovou částku ve výši 164 milionů korun, což je o 98 milionů korun méně, než jste uvedla. Pokud nám tato částka snad byla přiznána, a nebyla nám vyplacena, prosím o její vyplacení – problémy Klokánků budou vyřešeny,“ píše Vodičková. V dopise se mimo jiné i brání proti tomu, že by Klokánek byl špatný hospodář, jelikož ministerstvo práce a sociálních věcí nikdy v Klokánku žádnou kontrolu neprovedlo.
Jestli však dopis bude mít nějaký dopad, je ve hvězdách, stejně jako celý osud Klokánku.

KLÁRA JAROŠOVÁ
http://www.opavsky.denik.cz/

(6, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.