Pomůžeme postiženým, slíbil Sobotka po dni na vozíku

foto: archív vlády

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka se rozhodl strávit jeden pracovní den na invalidním vozíku. Jako šéf Rady vlády pro zdravotně postižené se totiž rozhodl lépe porozumět potřebám lidí, kteří jsou kvůli svému handicapu odkázáni na pomoc ostatních.

Premiér, který je z titulu své funkce zároveň předsedou Vládního výboru pro zdravotně postižené občany, si chtěl na vlastní kůži vyzkoušet problémy a upozornit na bariéry a omezení, s kterými se handicapovaní spoluobčané potýkají každý den.

„Na Vládním výboru pro zdravotně postižené občany, jehož jsem předsedou, projednáváme pravidelně důležité agendy a opatření, která mají za cíl zlepšit život našim tělesně postiženým spoluobčanům. Rozhodnutí strávit pracovní den na invalidním vozíku proto vnímám jako zajímavou a důležitou zkušenost, díky níž si zdravý člověk skutečně uvědomí množství bariér a překážek, s kterými se každý den postižení potýkají a které se snažíme na vládní radě řešit, “ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Předseda vlády na invalidním vozíku strávil celý svůj pracovní den, který zahrnoval ranní poradu, jednání o budoucnosti České pošty s ministrem vnitra Milanem Chovancem a ředitelem České pošty Martinem Elkánem i řadu jednání na Úřadu vlády. Premiér dnes rovněž vedl jednání Vládního výboru pro zdravotně postižené občany či navštívil občanské sdružení PROSAZ, které pomáhá zapojovat zdravotně postižené do běžného života zajištěním přímé péče.

ParlamentniListy.cz

Dá osm miliard

Zážitek premiéra utvrdil v rozhodnutí navrhnout v rozpočtu 2016 uvolnění osmi miliard korun na sociální služby.

„V letošním roce jsme zajistili zhruba sedm a tři čtvrtě miliardy na dotace na sociální služby, v příštím roce bychom chtěli, aby to bylo alespoň osm miliard korun. To je návrh, se kterým půjdu na jednání o rozpočtu,“ prozradil předseda vlády novinářům. Návrh ještě nemá projednaný s koaličními partnery, nepředpokládá však problém.

Rady, jak se na vozíku pohybovat, získal premiér od Jiřího Trávy z neziskové organizace Prosaz.

Na vozíku pak přijel i na jednání Rady vlády pro zdravotně postižené.

Sobotka několikrát zopakoval, jak je pohyb na kolečkovém křesle namáhavý. „v tom, že pohyb na vozíčku vyžaduje velkou část energie, kterou jinak spotřebováváte na věci, které si běžně ani neuvědomujete. Když někam jdete, tak při tom přemýšlíte, telefonujete, děláte spoustu dalších věcí. V případě vozíčku se ale musíte hodně soustředit na to, abyste se vůbec dostali z místa A do místa B. Dá se to naučit, ale je to hodně těžké.“

„Otázka je, co musíme udělat pro lidi, kteří to musejí zvládat každý den,“ řekl.

„Myslím si, že mi to hodně dá z hlediska, jak dál budu přistupovat k práci v čele výboru,“ okomentoval novou zkušenostna vozíku Sobotka.

A co jeho vláda udělá pro handicapované?
„Čeká nás debata o celé řadě věcí. Třeba o tom, jestli zvýšit minimální mzdu, která se týká i lidí, jež pobírají invalidní důchod, nebo zda by se po osmi letech neměl valorizovat příspěvek na péči,“ řekl Blesku premiér. Ten by byl také rád, kdyby v příštím roce šlo na sociální služby minimálně osm miliard korun oproti letošním zhruba sedmi a třem čtvrtinám miliardy korun.

Sobotka jednal s šéfkou Prosazu Ivetou Peškovou. Jednal s ní zejména o způsobu, jakým systém osobních služeb funguje. Za problém považuje především příliš dlouhou dobu, kterou rozdělování dotací trvá.

„Od letošního roku dotace sdružením, které pomáhají handicapovaným, neposkytuje přímo ministerstvo práce a sociálních věcí. Jsou přerozdělovány prostřednictvím krajů. To, co vidím jako problém, je, že vyřízení dotace trvá několik měsíců,“ uvedl Sobotka. S ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD) chce proto hovořit o tom, jak tuto dobu zkrátit.

Marksová navýšení finanční podpory postiženým slíbila už před několika měsíci. Od příštího roku by měl vzrůst příspěvek na péči, chystá se i dorovnání minimální mzdy handicapovaných a od roku 2017 má nastoupit spravedlivější posuzování závislosti na cizí pomoci.

Šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása je za všechno to rád, nicméně peněz podle něj není nikdy dost. „Je nutné navýšit prostředky na sociální služby. Zároveň je však nutné navýšit i prostředky pro pečující osoby, což je příspěvek na péči. V současnosti se vyplácí od dvou do dvanácti tisíc. Osm let se však nevalorizoval,“ řekl Právu.

Sobotka není první politik, který si den na kolečkovém křesle zkusil. V roce 2003 to byl tehdejší ministr práce a sotciálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD).

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.