Dismas – kavárna bez předsudků

ilustrační foto: ElvertBarnes / Flickr.com

Svatý Dismas je patronem lupičů, loupežníků a banditů a tak jsem si říkala, že by to bylo krásný, příznačný jmenovat se Dismas a ještě k tomu přidat ten dovětek – kavárna bez předsudků, říká Kateřina Plháková, manažerka projektu.

ilustrační foto: ElvertBarnes / Flickr.com

Česká televize

Kateřina Plháková vdechla život útulní kavárně v centru Prahy. Posláním obecně prospěšné společnosti Dismas je pomáhat lidem s kriminální minulostí a mladých lidem do šestadvaceti let, kteří prošli ústavní péčí. Pomáhá jim začlenit se zpět do společnosti a také odbourávat předsudky vůči nim.

PLHÁKOVÁ:
V podstatě dáváme druhou šanci po výstupu z výkonu trestu na uchycení se na otevřeném trhu práce, protože u nás získají nějaké zkušenosti, obnoví si návyky pracovní a tak dále.

Na zřízení a provoz tohoto inovativního sociálního podniku získal společnosti Dismas peníze z Evropské unie, od hlavního města Prahy i od městské části Prahy 1. Klienty posílají věznice, kurátoři i centra sociálních služeb. Podobných podniků, jejichž návštěvou podpoříte nějaký sociální projekt, je celá řada. Tento je ale první, který se zaměřuje na lidi, kteří prošli vězením, nebo ústavní péčí.

PLHÁKOVÁ:
Při studiích na střední škole a posléze na vysoký škole, kdy jsem vykonávala odbornou stáž ve věznicích a říkala jsem si, že tahle ta cílová skupina je mi něčím blízká, že bylo by dobré podpořit jí, protože nikdo, nebo málo neziskových organizací se jim věnuje a je to taková neoblíbená cílová skupina.

Alena PEŠANOVÁ, manažerka projektu Dismas – kavárna bez předsudků: Máme zaměstnáno třináct osob po výkonu trestu odnětí svobody. Vlastně po osmi měsících, kdy teda už projdou tím tréninkovým zaměstnáním je potom vypouštíme dál, v podstatě aby si našli novou práci. Učíme je od základů úplně všechno, učíme je chodit včas do práce, učíme je pracovní návyky.

Všichni zaměstnanci kavárny projdou profesním školením, věnují se jim také sociální pracovníci. Mohou využívat i další kurzy, například učí se jazyky, pracovat s počítačem, nebo pomocí kurzů finanční gramotnosti se uspořádají své finance.

MĚŠŤÁK Václav, :Naučili jsem se vlastně kavárenskej jídelníček, naučili jsem se připravovat kávy všech možných druhů, obsluhovat kasu, komunikovat s lidma, měli jsme i kurz jak obsluhovat postižené a handicapované a různé, takže jsem se naučil plno věcí. Mě by rozhodně bavilo pracovat s kávou jako barista.

PLHÁKOVÁ:
Je to moc hezký, jak z těch lidí, kteří si nevěří se stávaj plnohodnotní zaměstnanci, snažej se a tím největším přínosem je pro nás, že oni přijdou a řeknou, já tady pracuju hrozně ráda a děkuju, že jste mi dali tu šanci, to je úplně nejkrásnější, co vám jakoby můžou ty lidi dát zpátky.

PEŠANOVÁ:
Budoucí zaměstnavatelé vůbec nemusej mít strach zaměstnat lidi od nás , protože nejenom že dostanou pousudek, ale maj všechny možný školení a vědí, že už prostě chtěj žít normální život.

V kavárně Dismas neodmítnou ani ty, kteří za nimi sami přijdou po výkonu trestu odnětí svobody.

Česká televize

(30, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.