
Až čtyři sta lidí z Bohumína by v nejbližší době mohlo přijít o střechu nad hlavou. Jde o lidi, kteří žijí v ubytovnách a jejich majitelé vydělávají na předraženém nájemném.
Televize Nova
Jenže od 1. května vstoupí v platnost nový zákon, který upravuje výplatu sociální dávky na bydlení. Pro tu si lidé chodí na úřad práce, který teď ale bude potřebovat k vydání peněz i souhlas radnice.
A bohumínští radní ubytovny už podporovat nechtějí, a proto se může stát, že dávky plošně nedoporučí.
Po zákazu hazardu nebo zákazu výkupu kovového šrotu jdou bohumínští politici do dalšího tažení. Chtějí zatočit s ubytovnami ve městě, na které do této chvíle neměli žádné páky. Pomoci by jim měl nový zákon o dávkách na bydlení.
Petr VICHA, starosta Bohumína /ČSSD/: Tady kvete byznys s ubytovnami o miliardy korun ročně se vyplácí více na doplatku bydlení a ty peníze v podstatě neslouží těm lidem, kteří v těch ubytovnách bydlí, ale slouží na předražené nájmy.
Čtyřčlenná rodina totiž běžně za bydlení v jednom pokoji platí i dvanáct tisíc korun.
Zdeněk PLAČEK, majitel ubytovny v centru Bohumína: Pokud jsme a fungujeme jako hotel nebo ubytovny, tak je za ubytovnu moc peněz sto třicet korun nebo sto padesát korun na den? Zdá se to skutečně moc?
Od 1. května musí obce i města úřadu práce, který sociální dávky vyplácí, dát souhlas, aby doplatek byl vyplacen. V Bohumíně k rozhodnutí stačí hlasování rady, a ta je tady jednobarevná.
Petr VICHA: Nastávala situace, kdy se může vyhrotit řešení. A jestliže my jsme dotazováni, zda s tímto přeplácením dáváme souhlas, tak my říkáme ne.
Ve dvaadvacetitisícovém Bohumíně je deset ubytoven, ve kterých žije asi čtyři sta lidí, včetně dětí. Může se stát, že bez dávek na bydlení skončí na ulici.
Zdeněk PLAČEK:
To spoustu lidí nebo spoustu ubytovatelů ohrozí, ano, ale já mám obavy spíš, že to ohrozí tady tyhle ty lidi, tyhle ty lidi, co tady bydlí.
Zákon už je schválený, asi půl roku, jenže není úplně jednoznačný a některé obce vůbec nevědí, jak ho mají používat.
Jenom v loňském roce ze státní pokladny byly vyplaceny více než tři miliardy právě na bydlení. Většina z nich šla podle úřadů do kapes majitelů ubytoven. Tomáš Indrei, Televize Nova.
Bohumín má velkou výhodu v tom, že v majetku města je asi čtyři a půl tisíce bytů a desítky z nich jsou prázdných, jenže většina lidí, kteří žijí na ubytovnách, jsou právě problémoví nájemníci z městských bytů a radnice se jich zbavila poté, co neplatili nájem. A právě proto mohou na městské bydlení zřejmě zapomenout. Jedním z hlavních kritérií pro získání městského bytu je totiž bezdlužnost a dobrá platební morálka v minulosti. Řada lidí, zejména rodiny s dětmi, teď mají strach, že skončí na ulici.
Obce si stěžují, že nevědí, jak nový zákon použít. Ministerstvo práce a sociálních věcí jim moc nepomůže. Prý proto, že právě tenhle dodatek byl do zákona zařazen kvůli připomínkám z obcí.
Petr HABÁŇ, mluvčí MPSV: My předpokládáme přes všechny potíže, které v tuto chvíli obce avizují, že s tím naloží rozumně a tak, aby právě nedošlo k těmto krizovým situacím.
Pokud by bohumínští radní dávky plošně nedoporučili, každou žádost pak při odvolání bude ještě přezkoumávat krajský úřad. To se ale může táhnout delší dobu a lidé bez dávek zatím přijdou o střechu nad hlavou. Starosta Bohumína má ještě tohle řešení.
Petr VICHA:
Já si dovedu představit, že konečně by provozovatelé těch ubytoven snížili nájemné na přiměřenou cenu.
Televize Nova
Přidejte odpověď