Středočeský podnikatel Aleš Michl přišel na způsob, jak vydělat na štědrých dotacích, které stát vyplácí firmám, jež zaměstnají postižené lidi. S dalšími byznysmeny získali od úřadu práce příspěvky za více než 484 milionů korun. Jenže protikorupční policie zjistila, že se jednalo nejspíš o podvod.
První trojici obvinili kriminalisté již loni. Teď odhalili hlavní postavu celé kauzy – podnikatele Aleše Michla. Ten měl podle vyšetřovatelů přístup k účtům podniků, na které úřad práce peníze odesílal.
Policisté tvrdí, že z nich následně vybral nejméně 42,9 milionu a dalších 38,6 milionu si převedl na své soukromé konto. V polovině března proto Michl přibyl na seznam „Bohužel je to pravda,“ potvrdil Michl. „Stížnost jsem podal, jinak se k tomu vyjadřovat nechci,“ dodal.
Vyšetřovatelé zmrazili i jeho majetek v hodnotě přes 35 milionů korun. Jde o rodinnou vilu, pozemky o rozloze přes 27 tisíc metrů čtverečních nebo garáž.
Patnáct firem Fungovalo to tak, že firmy žádaly mezi roky 2009 a 2012 od státu peníze na mzdy, které ale nebyly postiženým lidem nikdy vyplaceny. Detektivové naopak zdokumentovali, že podstatná část skončila na účtech byznysmenů.
Policie je přesvědčená, že Michlova role byla v tomto případě klíčová. Firmám poskytoval peníze na to, aby mohly odvádět za zaměstnance daň, sociální a zdravotní pojištění. „Za což obdržel provizi ve výši 500 korun měsíčně za každou zaměstnanou osobu se zdravotním postižením,“ napsali policisté do usnesení.
V kauze figuruje celkem 15 firem a vyšetřovatelé zjistili, že pro ně v roce 2012 údajně pracovalo šest a půl tisíce handicapovaných. Skupina podnikatelů přitom čerpala na jednoho invalidu příspěvek ve výši osm tisíc korun, každému však vyplácela pouze dva tisíce korun. Navíc peníze od úřadu práce požadovali, i když postižení nevykonávali žádnou nebo jen minimální práci.
Sponzoři politiky Policisté mají proti podnikatelům jako důkaz i videozáznamy. Ty získali díky skrytým kamerám, které na sobě měli postižení v době, kdy s nimi jednali o práci.
Detektivové rovněž zjistili, že prakticky jediným příjmem firem, které se podvodů účastnily, byly příspěvky na podporu práce invalidů. Jednou z těchto společností je například Besico Real, která darovala Věcem veřejným v roce 2011, tedy v době, kdy strana seděla s ODS a TOP 09 ve vládě, dva miliony korun.
Michl kromě toho, že měl přístup k účtům všech 15 firem, vyžadoval dokládání počtu postižených, kteří byli v daném měsíci zaměstnáni. Nebo dával pokyny k angažování dalších invalidů. V současné době působí mimo jiné jako ekonom v třetiligovém fotbalovém týmu Loko Vltavín. Policie jej stíhá na svobodě.
Již dříve vyšetřovatelé zmrazili kvůli případu majetek v objemu přes 122 milionů korun, který patří dalším obviněným. Ti podali proti rozhodnutí policie stížnost. Vrchní soud to ale zamítl, a tak na něm dál zůstává policejní plomba. Jde třeba o pražský autoservis.
Radek Nohl
Hospodářské noviny
Přidejte odpověď