S nemocí zraku se Renata Janderová před lety sama potýkala. Pak se začala angažovat v organizaci, která lidem s těžkým zrakovým handicapem pomáhá.
Šumperk – „Vždy je velmi důležité, v jaké životní fázi člověk o zrak přichází. Většina našich klientů přestává vidět postupně, takže se sice na zhoršování stavu mohou připravit, ale přesto je to obrovská životní změna,“ říká Renata Jandrtová, která nyní působí jako předsedkyně šumperské pobočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.
Energická žena se v rámci své činnosti snaží pomoci lidem se zrakovým postižením zlepšit kvalitu jejich života. „Pro nevidomé existuje řada užitečných pomůcek, často jsou ‘mluvící‘.
Pravidelně proto pořádáme kurzy sebeobsluhy, na kterých se klienti učí třeba vařit, péct či nacvičujeme běžné úkony, nad nimiž zdravý člověk ani nepřemýšlí,“ vyjmenovává konkrétní činnosti.
Nevidomým nebo těm, kteří mají jen zbytky zraku, nabízí k dispozici také knihy. „Buď na zvukových nosičích nebo v Braillově písmu. Pořádáme také výtvarné a řemeslné dílny,“ popisuje Renata Jandrtová a zároveň upozorňuje, že lidem nabízejí i sportovní vyžití. „Pořádáme například turnaje v show downu, což je obdoba stolního tenisu pro nevidomé. Míčky při pohybu chřestí, takže hráči spoléhají na svůj sluch,“ popisuje, podle čeho se sportovní nadšenci orientují.
S tvrzením některých odborníků, že zraková vada vyčleňuje postižené od věcí, a sluchová vada zase od lidí, Renata Jandrtová nesouhlasí. „Největším problémem pro lidi s těžkým zrakovým handicapem je izolace. Když člověk nevidí, tak neví, zda je někdo vedle něj, koho by mohl požádat o pomoc. Je složité se orientovat ve vlastním bytě, na ulici, sám se najíst a vůbec se o sebe postarat,“ popisuje Renata Jandrtová a přitom vyzdvihuje pomoc dobrovolníků. Mezi ty patří nejen ti, kteří pomáhají klientům organizace při nákupech, či je doprovázejí k lékaři.
„Spolupracujeme také se školami, které nám pomáhají s celostátní podzimní sbírkou Bílá pastelka, jedná se například o studentky střední zdravotnické školy. Vybrané peníze používáme především k nákupu a realizaci výukových programů pro nevidomé a zajištění chodu naší pobočky,“ vysvětluje Renata Jandrtová. Podle ní se už sbírka dostala do povědomí lidí. „Symbolickou bílou pastelku si v posledních letech kupují ochotně,“ uzavírá.
23.04.2015
Olomoucký deník
http://www.olomoucky.denik.cz/
Přidejte odpověď