V Hlučíně přestavěli jednu část radnice a nyní už pro handicapované upoutané na invalidní vozíček není problém vyřídit si všechny záležitosti. A jak je to s bezbariérovým přístupem v Opavě a dalších okolních městech?
Vozíčkáři nebo maminky s kočárky se již bez potíží dostanou do všech částí hlučínské radnice. Byla totiž dokončena přestavba vchodu do budovy A z ulice U Bašty. Přistavěn byl výtah a spolu s dalšími nezbytnými úpravami bezbariérový vstup vyšel radnici na 1,76 milionu korun.
„Připravili jsme projekt stavebních úprav a chtěli jsme na ně získat nějakou dotaci. Bohužel se žádný vhodný dotační titul neobjevil,“ komentuje financování projektu tajemnice Městského úřadu Hlučín Jiřina Pudichová a pokračuje: „Proto jsme se rozhodli uvolnit prostředky přímo z rozpočtu města, neboť nebylo možné nadále takto komplikovat kontakt s městským úřadem zejména lidem s tělesným postižením“. Až doposud se v Hlučíně vozíčkáři bez problému a cizí pomoci dostali jen do budovy C, neboť ta se již jako bezbariérová stavěla. Nyní se však handicapovaní mohou dostat do budovy radnice z ulice U Bašty a projet bezbariérovou chodbou do budovy B. Už tedy nebudou mít problém si vyřídit záležitosti týkající se cestovních pasů, svateb nebo občanských průkazů.
Opavský magistrát je bezbariérový téměř celý
V Opavě je bezbariérový přístup do budov magistrátu také poměrně slušně zajištěn. Vozíčkáři se bez obtíží dostanou na Hlásku i do budovBaC magistrátu v Krnovské ulici. „Jedině na Odbor rozvoje a exekuční oddělní finančního odboru,který¨sídlí v budově na Horním náměstí, není výtah,“ uvádí tisková mluvčí Magistrátu města Opavy Lada Dobrovolná a pokračuje:
„V případě potřeby občanů řeší danou záležitost v náhradním bezbariérovém prostoru. Pokud je někdo vyloženě imobilní, například je trvale upoután na lůžko, je vždy možné řešit záležitost po domluvě v jeho domácnosti.“ V Budišově nad Budišovkou je bezbariérová pouze budova městského úřadu, která se nachází nedaleko zdravotního střediska. Ta u kostela výtahem vybavena není.
„Pokud je někdo méně pohyblivý a není schopen se do patra dostat, úřednice to operativně vyřeší a sejdou úřadovat dolů,“ uvádí místostarosta Budišova nad Budišovkou Patrik Schramm s tím, že žádný problém ani stížnost na to, že úřad není bezbariérový, ještě nezaznamenali.
V Hradci jsou bezbariéroví od začátku
Městský úřad v Hradci nad Moravicí myslel na lidi s tělesným postiženým už v době svého vzniku, tedy v roce 2006. Tehdy vedení města přesídlilo do prostor bývalého hotelu Ještěr. „Náš úřad je bezbariérový od začátku svého fungování. Máme bezbariérové toalety, výtah a také přístup do budovy. Počítal s tím už původní plán,“ poznamenala hradecká tisková mluvčí Jitka Celtová.
Vyřizování na úřadě je tak jednodušší i pro maminky s dětmi, které svou ratolest vozí v kočárku. Dodejme ještě, že v budově pracovníci úřadu využívají přízemí, první a druhé patro. Ve třetím se pak nachází chráněné byty.
BARBORA NĚMCOVÁ PETR DUŠEK
http://www.opavsky.denik.cz/
ilustrační foto: Flickr.com
Přidejte odpověď