I nezaměstnaní invalidní důchodci na úřadu práce si mohou přivydělat

Pokud jste v evidenci na úřadu práce, můžete si při splnění zákonných podmínek přivydělat a nadále budete vedeni v evidenci. Vykonávat nekolidující zaměstnání mohou i invalidní důchodci. Jaké podmínky musí být splněny při tzv. nekolidujícím zaměstnání?

V zákoně o zaměstnanosti je stanoveno, že i při vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání lze uzavřít pracovní poměr, když výdělek nepřesáhne polovinu měsíční mzdy.

Minimální měsíční mzda v roce 2015 činí 9 200 Kč, proto je možné mít příjem z nekolidujícího zaměstnání do 4 600 Kč a neztrácí se výhody z evidence na úřadu práce.

Vykonávat nekolidující zaměstnání mohou i příjemci invalidního důchodu. Minimální mzda pro invalidní důchodce činí v roce 2015 částku 8 000 Kč. Invalidní důchodci prvního a druhého stupně vedeni v evidenci úřadu práce, tak mohou mít příjem z nekolidujícího zaměstnání do 4 000 Kč.

Zpravidla si lidé v evidenci na úřadu práce přivydělávají prací na dohodu o provedení práce. Z měsíční odměny plynoucí z dohody o provedení práce 10 000 Kč a méně se neplatí sociální a zdravotní pojištění. U dohody o provedení práce je tedy nižší zdanění.

Lidé, kteří vykonávající během své evidence na úřadu práce nekolidující zaměstnání, však musí počítat s tím, že během tohoto zaměstnání nemohou pobírat podporu v nezaměstnanosti. Je při tom možné být v evidenci na úřadu práce, ale po období nekolidujícího zaměstnání není možné pobírat hmotné zabezpečení od úřadu práce.

Jaké jsou výhody evidence na úřadu práce ?

Příjem během evidence na úřadu práce je v době, kdy již nenáleží podpora v nezaměstnanosti, výhodný. Člověk není bez příjmu a současně mu zůstávají zachovány výhody při evidenci na úřadu práce.

Za všechny v evidenci na úřadu práce platí zdravotní pojištění stát. Nezaměstnaný, který není v evidenci na úřadu práce a nesplňuje jiné zákonné podmínky, aby za něho platil zdravotní pojištění stát, si musí zdravotní pojištění sám platit. Platba zdravotního pojištění je povinná, v registru zdravotní pojišťovny je veden jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) a musí platit každý měsíc zdravotní pojišťovně 1 242 Kč (13,5 % z minimální mzdy).

Za příjemce invalidního důchodu ale platí zdravotní pojištění vždy stát.

Evidence na úřadu práce, kdy nenáleží podpora v nezaměstnanosti, se započítává jako náhradní doba pojištění pro výpočet státního důchodu. Do doby pojištění ovlivňující nárok na státní důchod a ovlivňující výši státního důchodu se započítává doba evidence na úřadu práce bez nároku na podporu v nezaměstnanosti maximálně v rozsahu 3 let. Evidence na úřadu práce, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti se do doby pojištění započítává vždy.

Nekolidující zaměstnání je nutné nahlásit

Všichni, kteří mají možnost si během evidence na úřadu práce přivydělat, to musí oznámit na úřadu práce nejpozději v den nástupu. Nesplnění oznamovací povinnosti je sankciováno a hrozí vyřazení z evidence na úřadu práce.

Avšak lepší je hledat standardní pracovní poměr

Výkon nekolidujícího zaměstnání je vždy třeba dobře promyslet, aby to nebránilo hledání nového místa na hlavní pracovní poměr. Výhodnější je přijmout dočasně i práci na minimální mzdu, ale na hlavní pracovní poměr, ze kterého budou vyplývat nároky na nemocenské dávky a tento příjem se bude hodnotit pro důchodové účely, což není při práci u nekolidujícího zaměstnání splněno.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.