
Změna posuzování nároku na příspěvek na péči, jak ji zavedla Drábkova reforma, působí existenční problémy mnoha těžce zdravotně postiženým v ČR. Kdy se jim a jejich rodinám rozhodne stát pomoci?
Tak zněla otázka včerejšího semináře ve sněmovně. Příspěvek na péči je zásadní dávka pro mnoho těžce zdravotně postižených, odkázaných na pomoc druhých. Podle uznaného stupně postižení činí od 800 po dvanáct tisíc korun.
Pro ty, kteří pečují o postižené členy rodiny, znamená často zásadní zdroj příjmů. Drábkovými reformami je ovšem tak seškrtaný, že se stovky postižených a jejich rodin dostávají do tíživé finanční situace. Zatímco do konce roku 2011 se posuzoval stupeň postižení podle 36 kritérií v zákoně o sociálních službách a dalších šedesáti kritérií v prováděcí vyhlášce, od roku 2012 se posuzuje podle pouhých deseti životních situací. »Řada lidí je přeřazována do lehčího stupně závislosti, než jaký je jejich reálný zdravotní a sociální handicap,« kritizovali zástupci nadačního fondu KlaPeto, kteří opakovaně jednali s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD).
Ta už před více než rokem slíbila, že se bude věcí zabývat. »Rychlým řešením by bylo rozdělit stávajících deset podmínek na další podstupně v prováděcí vyhlášce. A nebylo by zapotřebí ani absolvovat legislativní kolečko ve sněmovně,« míní spoluzakladatelka fondu Kateřina Klasnová.
»Potřeba valorizovat příspěvky na péči je naléhavá, už osm let jsou stejné, ale ceny rostou.
Nejde jen o valorizaci, ale i o zvýšení příspěvků. Za důležité také považuji větší podporu neformální rodinné péči, protože 70 % zdravotně postižených je v péči své rodiny. A pouze 35 % z pečujících má zaměstnání,« zdůraznila poslankyně Marta Semelová (KSČM).
Pokud jde o posuzování a rozdělení postižených do kategorií, většina účastníků seminářů volala po tom, aby se alespoň dočasně vrátily do stavu před Drábkovými škrty.
U nás pobírá příspěvek na péči asi 305 tisíc lidí, řekl Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR. Ve srovnání s Evropou je to podprůměr, třeba v Rakousku (má 8,4 mil. obyvatel) pobíralo loni příspěvek 457 tisíc lidí. Na semináři mj. zaznělo, že na 80 % pečujících o postižené jsou ženy, jen 35 % pečujících má zaměstnání a 70 % péče se uskutečňuje v rodinách.
Sdružení zdravotně postižených v ČR poslalo už loni v květnu návrh na změnu prováděcí vyhlášky zákona o sociálních službách. Ministerstvo nyní údajně chystá komplexní novelizaci… Sdružení sepsalo petici za navrácení kritérií stupně postižení před Drábkovu reformu. »Mezi lidmi je měsíc a už se k ní přihlásilo přes deset tisíc lidí,« informovala Zdena Cupková z fondu KlaPeto.
»Pokud MPSV do konce června nepředstaví řešení, jak pomůže lidem s postižením, kterým byl příspěvek na péči odebrán nebo snížen, předloží hnutí Úsvit ve sněmovně vlastní předlohu řešící problém,« řekla poslankyně Jana Hnyková.
Haló noviny
Přidejte odpověď