
Národní rada osob se zdravotním postižením ČR upozorňuje na situace, kdy některé úřady údajně nutí držitele nových průkazů OZP k výměně parkovacích průkazů, aby datum jejich platnosti bylo shodné. Legislativní oddělení NRZP ČR ale upozorňuje, že žádná taková podmínka v zákoně neexistuje.
Jako by nestačila výměna průkazu OZP, některé úřady po handicapovaných chtějí ještě vyměnit parkovací průkazy, na které automaticky má nárok každý držitel průkazu ZTP a ZTP/P. Úředníci postiženým při vyzvedávání nového průkazu tvrdí, že pokud mají parkovací průkaz, měli by si ho vyměnit, protože při případné silniční kontrole by se mohlo stát, že by policista rozdílná data platnosti průkazu ZTP nebo ZTP/P a parkovacího průkazu nemusel uznat.
„Pokud máte platný parkovací průkaz a současně platný průkaz ZTP nebo ZTP/P, tak Vás žádný MÚ nemůže nutit k výměně parkovacího průkazu v souvislosti s výměnou průkazu OZP. Důležité je, aby oba tyto průkazy byly platné, přičemž doba jejich platnosti se nemusí shodovat,“ vysvětluje předseda NRZP ČR Václav Krása.
Jeho slova potvrzuje i odbornice na legislativu v NRZP ČR Eliška Ritterová: „Dle ustanovení § 67 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, lze vozidlo označit parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením pouze v případě, řídí-li vozidlo nebo je-li ve vozidle přepravována osoba, která je držitelem parkovacího průkazu pro osoby se zdravotním postižením. Přepravovaná osoba je povinna prokázat na výzvu policisty nebo strážníka obecní policie, že je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P podle jiného právního předpisu, který ji opravňuje k užívání vozidla označeného parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením. Ohledně platnosti průkazů tedy žádná pravidla stanovena nejsou.“
Jiří Marek
invArena
Starý znak mám i já a na úřadě mi bylo řečeno, že stále platí, až do výměny nového průkazu ZTP/P, (tzn. do konce roku 2015), takže osobně nespěchám s výměnou.
Dobrý den,
pokud starým znakem myslíte označení O1 (čtvercové označení s vozíčkářem, bez Vaší fotky) tak jeho platnost skončila k 31. 12. 2012! Dostal jste špatnou informaci.
Já se jen zeptám-proč, když někomu již není obnoven průkaz ZTP, nemusí odevzdat zároveň i ZNAK do auta!!!!Úřednice mi na můj dotaz sdělila, že nejsou povinni znak vymáhat a když jsem se dotazovala na NRZP-nebylo mi odpovězeno! Tito lidé ho používají dále. Ano, vím, že v případě kontroly policií-by byl pokutován. Jenže, policie kontroluje velice zřídka. Myslím tím, aby čekala u auta na parkovišti, než si někdo nakoupí apod., které má znak za oknem a až dojde člověk a proukáže se platným průkazem k tomuto oprávněn. Pak se nedivte, že je potřeba vyměnit i ZNAKY do auta. A před 14 dny jsem viděla ještě v autě přilepený na předním skle STARÝ- předešlý znak. Nehledě k tomu, že je znak přidělán napevno v autě a rodina s ním jezdí i bez postiženého člověka. K tomu už není co dodat. Prostě a jasně, dokud mě nechytí, risk je zisk. Jak k tomu ale pak přijde opravdu postižený člověk, který pak se všemi v pořádku dokumenty-nemá kde zaparkovat? Když už postižení mají výhody, měli by tedy i respektovat nařízení-znak tam nemá co dělat, bez osoby, které je určen!!! Na jedné straně jsem si myslela, že všichni budou překontrolováni a opravdu nastane čistka. Jsou lidé, kterým nepatří, ale právě těm bez té kontroly zůstanou. A opravdu postižený, v dnešní době již těžko získává, je to nespravedlivé! S novým ZNAKEM, by policie hned viděla, že není něco v pořádku!