Handicapovaní boccisté hráli turnaj v Meziříčí

Boccia je díky své povaze populární mezi lidmi s těžkým fyzickým postižením. Meziříčská soutěž se vyrovnala těm největším v Česku

Velké Meziříčí – Více než čtyři desítky handicapovaných sportovců se o víkendu utkaly ve Velkém Meziříčí v boccie. Tento sport plní funkci určité terapie pro těžce postižené.
Boccia představuje obdobu hry pétanque pro handicapované. „Je to sport, ale hlavním posláním akce je, že se zde sejdou lidé s podobným postižením a mohou se bavit o blízkých tématech,“ uvedla ředitelka akce Monika Doskočilová. Podle ní boccia funguje jako určitá psychická vzpruha a zároveň relaxace. „Účastníci přijdou na jiné myšlenky a vidí, že nejsou se svými problémy sami. Na nějaké brečení a nářky tu není prostor, spíš si všichni fandí a podporují se,“ řekla.

Handicapovaní byli při turnaji rozděleni podle kategorií. Hrát mohli i lidé s těžkým postižením. Podle Doskočilové se akce ve Velkém Meziříčí svým rozsahem vymykala standardu. „Turnaje s takovým obsazením se konají jen ve velkých městech jako Praha, Brno nebo Plzeň. Pro nás je velká pocta, že si k nám našlo cestu tolik sportovců z různých koutů České republiky,“ uvedla. Boccia je díky své povaze velmi populární mezi lidmi s těžkým fyzickým postižením, a to zejména s dětskou mozkovou obrnou, traumatickým poškozením mozku či po mozkové mrtvici.

Smyslem hry boccia je dostat svůj míč k bílému míčku, kterému se říká jack. Kdo má víc míčků u jacka, vyhrává. Jsou celkem čtyři směny v jednom zápasu a rozhoduje závěrečné skóre. Základní rozdíl oproti hře pétanque spočívá v odlišných herních míčích a povrchu hřiště. Míče jsou v případě boccii kožené, výrazně lehčí, větší a měkčí než těžké kovové koule používané při pétanque. Povrch hracího pole musí být rovný a hladký, tedy například dlážděná nebo dřevěná podlaha v tělocvičně. Rozměry hracího pole jsou 12,5 metru krát šest metrů.
Boccia se hraje v České republice na závodní úrovni od devadesátých let. Podle Doskočilové musejí soutěžící na turnajích už dokázat určitou připravenost a trénovanost, i když mezi nimi existují i výrazné výkonnostní rozdíly.

Vysočina – týdeník

(8, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.