Minimální mzda se zvýší i hendikepovaným. Možná už příští rok

illustrator foto: g-point / stock.xchng

Za stejnou práci, na stejném pracovišti, rozdílná minimální mzda. Běžným zaměstnancům po novém roce stoupla výplata. Těm zdravotně postiženým ovšem nikoli. Podle neziskových organizací jde o diskriminaci. A ministerstvo práce připravuje změnu.

ilustrační foto: g-point / stock.xchng

Česká televize

Po operaci se nemohla vrátit ke svému oboru. 3 roky proto pracuje na vrátnici. Teď zjistila, že má za stejnou práci méně peněz než její zdraví kolegové.

Eva DOLEŽALOVÁ, zdravotně znevýhodněná:
teďka jsem měla dovolenou, byla tam kolegyně a ta třeba za tu směnu má 55 na hodinu a já 48 na hodinu za stejnou práci, úplně, tak zvedá bránu nahoru dolů, prostě za 2 šichty má o 112 korun víc. A vemte si, že za rok to dělá 14 tisíc.

Základní minimální mzda se zvedla na 9200 korun za měsíc. Jenže zdravotně postiženým se nic nezvýšilo – mají o 1200 méně.

Miroslav DVOŘÁK, ředitel, Poradna pro občanství, občanská a lidská práva: Ta diskriminace je právě v tom, že se jedná o obecné ustanovení, které nezohledňuje individualitu toho konkrétního zaměstnance.
Ministryně práce a sociálních věcí teď ČT potvrdila, že ke změnám dojde.

Michaela MARKSOVÁ, :  Rozdíl bude trvat do 30. června letošního roku a že potom se bude případně přehodnocovat.

Václav KRÁSA, předseda, Národní rada osob se zdravotním postižením:
My máme představu tu, že ten termín toho vyrovnání může být maximálně 2letý.

Proti srovnání jsou ale někteří zaměstnavatelé. Je totiž rozdíl, pokud má zaměstnanec třeba nemocná záda a může tedy pracovat normálně, nebo je mentálně postižený a potřebuje asistenta – jako tomu bývá na chráněném trhu. Chráněná pracovní místa nabízejí v této kavárně. S navyšováním minimální mzdy ale nesouhlasí. Většina zaměstnanců má totiž mentální nebo psychický handicap.

Zuzana DUDÁKOVÁ, ředitelka, Modrý domeček:
By to pro nás jako zaměstnavatele samozřejmě bylo velice finančně náročné. A myslím si, že by to v první řadě odnesli vlastně naši zaměstnanci, protože my bychom si zaměstnance bez praxe, bez zkušeností a bez určitého pracovního výkonu nemohli dovolit.

Hana POTMĚŠILOVÁ, ředitelka, NFOZP:
Minimální mzda na běžném trhu práce by měla být stejná, zdravý i zdravotně postižený člověk. Na chráněném trhu práce by měla být určitým způsobem zastropovaná na nižší částku.

Návrhem se bude zabývat vláda. K prvnímu zvedání minimální mzdy u osob se zdravotním postižením by mohlo dojít v příštím roce.

 

Česká televize

(5, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.