Za přemnožení sinic v nedávno zrekonstruované Plumlovské přehradě u Prostějova mohou nečistoty, které do vodní nádrže přitékají z obcí. Naopak z okolních polí se do přehrady dostává jen malé množství fosforu, který je hlavní živinou pro sinice.
Zjistili to odborníci, kteří více než rok sledovali kvalitu vody v tocích nad přehradou. Obce v okolí Plumlova by proto měly uspíšit budování kanalizace a čistíren odpadních vod, aby se kvalita vody v nádrži zlepšila. Do té doby budou vodu zbavovat fosforu speciální srážedla.
„Nyní víme, že hlavní přísun fosforu pochází z komunálních odpadních vod, nikoli ze zemědělských pozemků. Víme také, že srážení fosforu by mělo probíhat co nejblíže zdroji znečištění, nejlépe na čistírnách. Srážení fosforu zahájené v roce 2013 na přítocích do vodního díla Plumlov, které pak pokračovalo i v sezoně 2014, bude pokračovat i nadále,“ sdělil ČTK generální ředitel Povodí Jan Hodovský, podle kterého letos budou některá srážedla posunuta blíž k obcím.
Olomoucký kraj a obce v okolí Plumlovské přehrady na provoz speciálních srážedel, která mají snížit obsah fosforu a dalších nežádoucích živin v přítocích, ročně přispívají půl milionem korun. Pomocí těchto srážedel by se v Plumlovské přehradě už neměly přemnožit nebezpečné sinice, kvůli nimž byla nákladná revitalizace vodní nádrže v roce 2009 zahájena. Dotace kraje a obcí pokrývají náklady na nákup síranu železitého. Povodí Moravy hradí provoz srážedel, který ročně stojí přibližně 200.000 korun.
„Je třeba řešit příčinu, ne důsledek. Jsme připraveni spolupracovat s obcemi na realizaci takových opatření, která zamezí přísunu fosforu do přehrady. Opatření spočívají konkrétně v budování kanalizační sítě a čistíren odpadních vod. Tyto aktivity budeme i nadále finančně podporovat,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD).
Plumlovská přehrada byla kvůli čištění dna a opravě hráze vypuštěna v závěru roku 2009 a předloni na podzim bylo po dokončení stavebních prací zahájeno její napouštění. Povodí Moravy do čištění dna a opravy hráze přehrady investovalo zhruba 270 milionů korun.
Loni v létě ale hygienici kvalitu vody v Plumlovské přehradě kvůli velkému množství sinic označili stupněm čtyři z pětibodové škály, což je voda nevhodná ke koupání. Kvalita vody v nádrži se zlepšila až po vydatných deštích.
Provozovatelům kempů a restaurací v okolí Plumlovské přehrady v době opravy hráze výrazně klesly tržby. Starostové míní, že významná rekreační oblast poblíž Prostějova díky napuštění přehrady opět ožije.
Přidejte odpověď