Domov Tereza pomáhá handicapovaným lidem. Díky sponzorům dostal sociální auto

Domov sociálních služeb Tereza v Benešově u Semil, jejímž zřizovatelem je Liberecký kraj, si připomene čtyřiadvacet roků svojí činnosti.

V současné době má týdenní a denní stacionář a odlehčovací službu. Nejdůležitějším posláním pobytové služby je vytvářet mentálně postižením do 40 let domácí prostředí, ve kterém se mohou například zdokonalovat a dovednosti a návyky. Jsou obklopeni optimistickým prostředím, které působí na harmonický rozvoj jejich osobnosti s cílem zlepšování kvality jejich života. „Chceme, aby mohli prožít plnohodnotný život s tím, že respektujeme jejich práva, vůli. Samozřejmostí je podpora jejich aktivního života uprostřed lidského společenství, které je vstřícné k jejich potřebám,“ upřesnila ředitelka Marie Vojtíšková.

Značná pozornost je věnována pracovním nácvikům. Stolování, úklid, vaření, nákupy, uplatnění ve společnosti, práce v dílnách, výuka práce na počítači, to je jenom část jejich činnosti.

Důležitý je rozvoj osobnosti klientů. Každý má individuální plán, sám si stanoví cíle tak, aby byl soběstačný. Trénují volný pohyb klientů, udržovat kontakty se svými rodinami. Kontakty se společenským prostředím jsou navazovány při společenských a kulturních setkáních, při vyřizování záležitostí na úřadech, ve službách občanské vybavenosti. Denní stacionář umožňuje docházejícím klientům pobyt v domácím prostředí týdenního stacionáře. Formoupracovních činnostív dílnách získávají nácvik a upevňování motorických i psychických schopností a dovedností. „Je nabídnutou rukou rodinám, které by mohly podlehnout vyčerpání, mezilidským konfliktům z důvodu dlouhodobé péče o znevýhodněného člověka,“ podotýká Marie Vojtíšková. Odlehčovací služby, které organizace poskytuje, řeší například dovolené a rekreace rodičů, kteří se starají o postižené dítě, problematické situace v rodinách, jako jsou nemoci apod.

Důležité je, aby organizace jako je Tereza v Benešově, měly k dispozici vozidlo. Není výjimkou, že vozový park je v ústavech a zařízeních většinou ve špatném technickém stavu. Nehledě na to, že o bezpečnosti převozu klientů nemůže být řeč. V současné době, za stagnujících nebo spíše stále se snižujících dotací, není v silách těchto ústavů pořídit vůz s odpovídajícími parametry. „Museli jsme se spolehnout na sponzory nebo charitativní činnost různých organizací,“ připomněla ředitelka Vojtíšková.
Sen o novém vozidle se organizaci Tereza splnil. Dostala nové auto Dacia Dokker. „Vážíme si, že společnost Kompakt s.r.o. pomáhá hendikepovaným či jinak postiženým lidem,“ ocenila ředitelka. „Myšlenka pomáhat hendikepovaným či jinak postiženým spoluobčanům se stala jedním ze zajímavých projektů naší společnosti pod názvem Sociální automobil. Realizujeme ho ve spolupráci s ústavy sociální péče, dětskými domovy, domovy pro seniory či zařízeními, která poskytují hendikepovaným speciální péči a pomoc,“ uvedl zástupce firmy Rudolf Adam.

„Od roku 1997, kdy naše společnost zahájila realizaci projektu, se podařilo za pomoci firem a společností po celém území republiky s úspěchem předat již 490 sociálních automobilů různým ústavům a zařízením, jež pečují o mentálně či tělesně postižené. Vletošním roce bychom velmi rádivtéto činnosti pokračovalia vybraným ústavům a zařízením z celé republiky předali další výše zmíněné vozy,“ dodal Rudolf Adam. Firmy a společnosti si mohou zakoupit reklamní plochu na autě a po době šesti let budou zviditelněny v regionu.

Věra Nutilová
http://krkonossky.denik.cz/

(16, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.