Před časem české soudy řešily žádost známého vězně Romana Janouška, který chtěl být ze zdravotních důvodů přeřazen do cely pro postižené. Zeptali jsme se pro to, jak taková cela vypadá a kdo rozhoduje o umístění vězně na speciální místo určené handicapovaným vězňům.
ilustrační foto: Joyseph Flickr.com
Na dotaz redakce invArena odpovídá vrchní komisařka a tisková mluvčí Vězeňské služby ČR Hana Löffelmannová.
„Zdravotní stav vězněné osoby vždy posuzuje lékař, který na základě aktuálního zdravotního stavu rozhodne o tom, zda bude odsouzený, v souladu s ustanovením § 69 zákona č. 169/1999 Sb., umístěn do tzv. specializované oddělení pro trvale pracovně nezařaditelné. Na tomto oddělení se ve vybraných věznicích nachází bezbariérové cely a ložnice, uzpůsobené pro imobilní nebo jinak zdravotně indisponované osoby. Některé ložnice jsou vybaveny zdravotnickými pomůckami umožňujícími odsouzenému v maximální míře samoobslužnou činnost, případně mohou být vybaveny také polohovatelným lůžkem.
Dovybavení ubytovacích místností určitými zdravotnickými potřebami probíhá dále na základě konzultací mezi ošetřujícím lékařem a fyzioterapeutem.
Zaměstnanci věznice vždy zajišťují podmínky pro výkon trestu odnětí svobody v souladu se zákonem a s přihlédnutím na zdravotní stav vězněné osoby. Imobilním odsouzeným může být poskytnuta trvalá asistence druhé osoby.“
Podle Mladé fronty Dnes Janoušek chtěl jít do speciální věznice, kde by měl pravidelnou lékařskou kontrolu a nemusel pracovat. „Kromě sebeobsluhy na ně nejsou kladeny žádné jiné nároky ani požadavky včetně pracovního zařazení,“ popsal režim káznice soud.
Nakonec však Janoušek souhlasil s umístěním v brněnské věznici, jež je mezi znalci považována za luxusní, a pracuje zde jako knihovník.
Jiří Marek
invArena
Přidejte odpověď