Nové metody léčby nádorů mozku v Hradci slibují delší a lepší život

Hradecká fakultní nemocnice se může pochlubit výsledky léčby nádorových onemocnění centrálního nervového systému, která patří k nejvážnějším. Pacientům se díky novým metodám výrazně zvyšuje šance na uzdravení.

HRADEC KRÁLOVÉ Ačkoliv je to soupeř, s nímž budou lékaři a vědci bojovat nejspíš ještě desítky let, zdá se, že jsou na dobré cestě. Dokazují to lékaři z Fakultní nemocnice Hradec Králové, kteří se pyšní výbornými výsledky v léčbě nádorů centrální nervové soustavy, které patří k vůbec nejtěžším onkologickým onemocněním.

Existují dva základní způsoby léčby: zářením a chirurgickým zákrokem. A právě úspěšnost velmi obtížných operací, kdy lékaři pacientovi z mozku odstraní často velké a nebezpečné nádory, se podle hradeckých odborníků rok od roku zvyšuje. Zatímco ještě před několika lety se jim dařilo zcela odstranit pouhých 25 procent nádorů, díky zavedení nových metod mají nyní až devadesátiprocentní úspěšnost, čímž se řadí mezi absolutní českou špičku. „Výsledky léčby se skutečně výrazně zlepšují. Přesnou hranici nádorové tkáně nám během operace pomáhá určit počítačová navigace, která je schopna na snímku magnetické rezonance mozku ukázat přesnou polohu operačního nástroje. Neurochirurg tak dostává během operace aktuální a přesné informace,“ vysvětluje přednosta neurochirurgické kliniky Svatopluk Řehák.

Pacienti s agresivními nádory mozku slyší od lékařů často velmi špatné prognózy. I to se však v poslední době daří měnit. „Přibližně jedna třetina pacientů po operaci přežívá více než 24 měsíců, což je významný pokrok oproti původním osmi měsícům. Jsou to sice malé, ale velmi důležité kroky v léčbě těchto onemocnění,“ soudí Řehák. Na nedostatek práce si v Hradci rozhodně nemohou stěžovat, zdejší nemocnice je v současnosti počtem pacientů léčených s nádory centrální nervové soustavy na druhém místě po nemocnici v Ostravě. „Naší velkou výhodou je těsná spolupráce neurochirurgů, onkologů, radiologů a kolegů z laboratoří, kteří jsou schopni přesně stanovit typ nádoru včetně molekulárních faktorů důležitých pro prognózu a volbu onkologické léčby. Tato spolupráce zvyšuje šanci pacienta na dobrý výsledek léčby,“ vysvětluje přednosta onkologie a radiologie Jiří Petera.

Léčba se tím urychluje a zefektivňuje. „Takto dobře fungující spolupráce je přitom v Česku ojedinělou záležitostí,“ doplňuje přednosta Řehák. Novinkou v léčbě je i využití látky Gliolan, která při operaci za použití ultrafialového světla jasně ukazuje, kde přesně se nádor nachází. „Patříme mezi pracoviště, která s touto metodou začala,“ chlubí se Řehák.

Základem úspěšné léčby je podle hradeckých lékařů práce mezioborové komise, v níž každého pacienta jednotlivě studují a stanoví pro něj specifický léčebný postup.

I přes značný pokrok se však stále nedaří najít léky, které by zachránily nebo zcela uzdravily většinu lidí postižených nádory centrálního nervového systému. Přitom prevence na rozdíl od jiných onkologických onemocnění prakticky neexistuje, nelze je ovlivnit ani životním stylem, ani stravou, ani jinak.

Ladislav Pošmura, redaktor MF DNES

Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.