Chudý či hendikepovaný bude na byt čekal max. půl roku

foto: Flickr.com

Lidé v tísni by na sociální bydlení v Česku v budoucnu neměli nejspíš čekat déle než půl roku. Asi pět procent bytů ve městech a vesnicích by měly představovat byty sociální.

Zatím není definitivně určeno, jak velký podíl sociálních bytů, jež bude muset obec zřídit, bude. Zvažuje se pět procent.

Počítá s tím návrh koncepce dostupného bydlení. Z ní vycházející zákon by mohl začít platit od roku 2017.

Koncepce počítá se třemi stupni bydlení pro potřebné.

Krizové bydlení by byla sociální služba pro lidi bez přístřeší či v ohrožení zdraví a života.

Sociální byt představuje jednodušší bydlení, a to hlavně pro rodiny a lidi bez domova.

Dostupný byt
je běžné bydlení, má být hlavně pro seniory, postižené, rodiny s dětmi, oběti domácího násilí či mladé po odchodu z dětských domovů.

Pomoc by mohli dostat lidé či rodiny, jimž na přiměřené bydlení nestačí 40 procent příjmu. Požádali by o ni obec. Věnovali by se jim sociální pracovníci.

Jako optimální se jeví čekací lhůta nejdéle šest měsíců. V případě, že žadatel je bez střechy nad hlavou, využije stávající síť sociálních služeb nebo krizové bydlení jako novou sociální službu, uvádí se v koncepci.

Její autoři ale podotýkají, že půlroční lhůta je „cílový stav“. Začne platit až po skončení přechodného období, v němž by obce měly vytvořit dostatečný fond sociálního bydlení. Poté se bude čekání zkracovat.

Obce by si měly zřídit svůj obecní fond rozvoje sociálního bydlení. V něm by byly nejen byty, ale i účet s penězi na jejich provoz. Zákon také obcím určí, kolik sociálních bytů musejí minimálně mít. Ministerstvo práce by pak mělo vést také rejstřík sociálních bytů.

(25, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.