Soubor lidových staveb Vysočina otevře truhlářskou i pilníkářskou dílnu a na své si přijdou i milovníci tkaných látek
Hlinsko – Blíží se začátek turistické sezóny a na Veselém Kopci i v hlineckém Betlémě se pro návštěvníky chystá celá řada novinek. Otevřou se nové chalupy a Betlém si budou moci doslova osahat i nevidomí. Veselý Kopec se letos turistům otevře až 25. dubna. Veškeré akce, které se budou týkat Velikonoc, se proto uskuteční v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Od 28. března do 19. dubna zde začne výstava Velikonoce na Betlémě. Otevřené budou všechny chalupy a pořadatelé připravili expozice i doprovodné programy tak, aby návštěvníkům přiblížili lidové zvyky, které provázejí Pašijový týden.
Rafinované hodiny
Speciálního programu mohou využít školy i školky. Ve sváteční dny, a to od 4. do 6. dubna, budou v Betlémě připraveny ukázky tradičních způsobů zdobení kraslic, malování skleněných vajíček i včelí dílna.
Na Veselém Kopci se v těchto dnech dokončuje oprava a přenos truhlářské dílny Josefa Žejdlíka ze Svratouchu. Podle ředitelky Souboru lidových staveb (SLS) Vysočina Ilony Vojancové byl tento truhlář také vyhlášený kutil. Kromě různých vylepšení, které mu usnadňovaly práci, vyrobil i speciální hodiny. Jeden ciferník umístil do vikýře na střechu a uvnitř chalupy byl hodinový stroj, který za pomocí rafinovaných táhel hýbal ručičkami i na ciferníku ve světnici.
„Truhlářská dílna bude zpřístupněná v letních měsících. Návštěvníci se budou moci podívat i na půdu, aby viděli, jak to zde vypadlo, co zde Žejdlíkové ukládali a podobně,“ vysvětluje ředitelka Vojancová.
Pokračuje také obnova usedlosti čp. 4 U Pilných, což je jediný objekt, který odjakživa na Veselém Kopci stál a vedení jej do vlastnictví získalo teprve nedávno. „V letošním roce zpřístupníme hospodářské křídlo. Je zajímavé ze stavebního hlediska. Původní majitelé jej postavili tak, že ke chlévům a do stodoly procházeli zastřešenou chodbou, což bylo praktické v deštivých dnech. Je to unikátní záležitost,“ pokračuje ve výčtu Ilona Vojancová, leč ani zde se seznam připravených novinek nezastaví.
Stará řemesla
V hlineckém Betlémě se připravuje v domku čp. 318. dílna pilníkáře, neboť na Hlinecku bylo toto řemeslo velmi rozšířeno až do 70. minulého století. Největší slávy zažívalo před druhou světovou válkou a v téměř každé vesnice nějaký pilníkář žil.
„Pilníky se vyráběly ručně, za pomocí speciálních kladiv, kterými se do železa vyrážely rýhy. Expozicí chceme toto řemeslo připomenout. Dílnu jsme získali takřka kompletní a nyní ji instalujeme,“ doplňuje Ilona Vojancová.
Nejpozději do července se v Betlémě usídlí také tkadlec, což je další příklad tradičního řemesla z tohoto regionu. Josef Fidler si zde otevře tkalcovskou dílnu a návštěvníci mu budou moci koukat přímo pod ruce.
Šance pro slepé
Vedení SLS Vysočina však letos připravilo novinku i pro zrakově postižené a ta má podobu programu Betlém na dotek. Ve spolupráci Katedrou speciální pedagogiky Univerzity Hradec Králové zpracovala jedna ze studentek jako diplomovou práci prohlídku památkové rezervace Betlém a na zkoušku si ji už prošli klienti hradeckého Tyflocentra.
„Nechali jsme zpracovat model jednoho z objektů s jehož pomocí zrakově postižení poznají, jak vypadá třeba lomenice nebo šindelová střecha. Dokonce si budou moci dva šindele zkusit sesadit. Dále si projdu tři domky, kde si budou moci osahat typické vybavení a průvodci dostali školení, jak lépe popsat nevidomým celou expozici,“ dodává Ilona Vojancová.
Chrudimský deník
http://chrudimsky.denik.cz/
Přidejte odpověď