Zeleným zákalem trpí statisíce Čechů, mnoho z nich o tom ale vůbec neví. Glaukom je jedním z podceňovaných onemocnění, může přitom vést až ke slepotě.
Podle lékařů by lidé na toto riziko měli pamatovat a chodit na pravidelné prohlídky. Připomíná to i Světový týden zeleného zákalu, který začal v neděli.
Rizikovým faktorem pro vznik zeleného zákalu je zvýšený nitrooční tlak. Neléčený zelený zákal postupně poškozuje zrakový nerv, který je důležitý pro přenos informací z oka do mozku. Prvním příznakem bývá pomalá ztráta periferního vidění.“Přichází k nám a už mají velmi pokročilý zelený zákal, jedno oko už je téměř slepé. Pacient, protože má druhé oko, to nepozná,“ popsal zkušenost s pacienty Petr Mlčák z Oční kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.
Člověk trpící zeleným zákalem může mít problém například při řízení. Záleží na stupni poškození zorného pole.“Pacient, který má velmi pokročilý zelený zákal a není ještě slepý, klasicky popisuje bílou mlhu. On má třeba porušenou kontrastní citlivost. Máme třeba stůl s bílým ubrusem a na něm bílý hrnek. Pacient má problém hrnek uchopit, protože ho nevidí.“
Světový týden glaukomu má lidem připomenout, aby nezanedbávali prohlídky u očních lékařů.
„Je dobré zamyslet se nad tím, kdy moje oči byly naposledy vyšetřeny a pokud to bylo u lidí nad 40 let více než před rokem, tak bych určitě doporučil se ještě tento týden objednat na vyšetření. Pokud se něco změnilo, aby se na to co nejdříve reagovalo,“ upozornil Petr Mlčák.
Zelený zákal může postihnout každého, nejvíce pacientů je ale ve věku nad 65 let. „Se stoupajícím věkem stoupá riziko vzniku zeleného zákalu. Mezi osmdesátníky je jím postižený každý osmý.“
Přesná příčina glaukomu není známa. Na pozoru by ale měli být především lidé, v jejichž rodině se zelený zákal vyskytnul. Podle některých studií zvyšuje riziko také cukrovka. Kontaktní čočky s vitamínem E léčí glaukom. Češi podle průzkumu podceňují zdravotní prevenci.
www.rozhlas.cz
Přidejte odpověď