Alzheimerova choroba. Počet nemocných v Česku se odhaduje na 150 tisíc. Poptávka po specializované péči roste. V litvínovském Janově teď mají 21 nových lůžek. Další místa v Ústeckém kraji přibudou. Region jich chce do dvou let víc než 400.
foto. K. Kendall / Flickr.com
Česká televize
Romana Šímová. Stará se o lidi s Alzheimerovou chorobou. Přímo v péči pak má tři.
Romana ŠÍMOVÁ, ošetřovatelka Domova sociálních služeb Litvínov Janov: Jsem pro ně takovej nejbližší člověk, jo, takže když oni mají nějaký starosti nebo něco potřebují, tak se obrací na mě.
Alzheimerova nemoc se nedá léčit. Její průběh se ale dá zpomalit. Pomáhají různé terapie.
Alena ŠTÝBROVÁ, vedoucí ošetřovatelské péče: Nemoc začíná často plíživě. Člověk začne zapomínat, dochází ke ztrátě orientace v prostoru i v čase.
V orientaci lidem pomáhají také různé značky, například podle barevné květiny klient pozná, že jde o jeho pokoj. Pro jistotu je pak ale celé nově otevřené patro s 37 pokoji hlídáno také elektronickým zámkem.
Vladimír VOPELKA, ředitel Domova sociálních služeb Litvínov Janov: Máme posledních 8 volných míst s tím, že probíhají průběžně sociální šetření v místech, odkud klienti přicházejí.
V následujících dvou letech chce Ústecký kraj zvednout počty lůžek o víc než 400 míst. Nejvíce jich vznikne na Ústecku, Mostecku a Litoměřicku.
Martin KLIKA, radní Ústeckého kraje: Rozšiřujeme počet specializovaných míst, tak abysme těmto lidem zajistili důstojné stáří.
V Česku žije odhadem 150 tisíc lidí postižených demencí. Do dvaceti let se jejich počet zdvojnásobí. V roce 2050 jich pak bude skoro 400 tisíc.
Česká televize
Přidejte odpověď